iOLiViER.cz >> Archiv >> Historie: staré Projekty >> Zprávy z Ruska

Čuvašská republika chválí české pivo

Datum: 27.05.2005
Oficiální delegaci Čuvašské republiky přijal hejtman Ústeckého kraje Jiří Sulc. "Čuvaši projevili zájem o spolupráci, ukázali jsme jim kousek Ústeckého kraje a nabídli možnosti konkrétní spolupráce," řekl.
"Zajímají nás finanční a obchodní kontakty, především ale chmelařství a pivovarnictví, l u nás chceme vařit dobré pivo, jaké umějí yařit jenom Češi. Nechceme totiž pivo pouze dovážet, chceme ho i vyrábět - ostatně už dnes se čuvašské pivo vaří téměř v každém domě, máme ho sto druhů, ale stále nemá tu správnou chuť, chuť piva českého," řekl Sergej Gaplikov. Hejtmana Jiřího Šulce tato snaha potěšila: "Snad jen kdyby se české pivo pověstné svým řízem neorientovalo na evropské chutě, kte-
ré jsou poněkud méně výrazné a tolik mi nechutnají," dodal.
Delegaci vedl Sergej Gaplikov, předseda kabinetu ministrů Ču-vašské republiky. Ústecký kraj připravil program v podobě ná-vštěv významných podniků regi-onu (Drinks Union, Spolchemie, Lafarge Cement a lázeňského domu Císařské lázně), týž den odpoledne ještě navštívili žatec-ou chmelařskou oblast.
Čuvašská republika, jedna z nejstabilnějších a dynamicky se rozví-ejících oblastí Ruské federace, leží / evropské části Ruska, ve středním Povolží a jejím hlavním městem je Čeboksary. Má 1 362 000 obyvalel a rozlohu 18 300 km2. Průmyslově je zaměřena na strojí-renství, chemický a potravinářský průmysl, v zemědělství se specializuje na pěstování chmele.
Zdroj: Právo

LAZNE III   Высокий сезон     Межсезонье     Низкий сезон  
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
санаторно - курортное лечение   FBT HBT BBT FBT HBT BBT FBT HBT BBT
                   
ДВУХМЕСТНЫЙ НОМЕР   77 68 - 67 58 - 58 49 -
                   
ДВУХМЕСТНЫЙ НОМЕР (1 чел)   88 79 - 76 67 - 66 57 -
                   
сопровождающее лицо*   55 46 - 49 40 - 42 33 -
                   
ребёнок до 12 лет   72 63 - 62 53 - 53 44 -
                   
гостиничное проживание   BB HB FB BB HB FB BB HB FB
                   
ДВУХМЕСТНЫЙ НОМЕР   46 - - 39 - - 33 - -
                   
ДВУХМЕСТНЫЙ НОМЕР (1 чел)   54 - - 46 - - 39 - -
                   
ребёнок до 12 лет   42 - - 36 - - 31 - -
                   
ЦЕНЫ ПРИВЕДЕНЫ В ЕВРО НА 1 ЧЕЛОВЕКА В СУТКИ                  

Radiožurnál: Zástupci České republiky a Ruska včera podepsali dohodu o hospodářské spolupráci

Datum: 27.05.2005
Moderátor (Jitka Hanžlová):
Na kolegu Ondřeje Kubalu přijde čas až za chviličku, předtím řeknu, že zástupci České republiky a Ruska včera podepsali dohodu o hospodářské spolupráci. Oficiálnímu podpisu předcházela obchodní konference, které se zúčastnili podnikatelé obou zemí a členové naší vlády. To inspirovalo kolegu Ondřeje Kubalu, aby se podíval na to, jaké jsou možnosti podnikání našich firem na východních trzích a na jaká rizika by si měli dát pozor.

Redaktor (Ondřej Kubala):
Dohoda se týká dlouhodobé spolupráce. Vytvoří mechanismus, díky němuž se budou moci realizovat pravidelné schůzky na vládní a umožní předkládat projekty, které by mohly být zajímavé i pro ruskou stranu při modernizaci jejich ekonomiky. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy, trvala příprava této smlouvy ministerstvu několik let. Dohoda umožní představit velké investiční projekty, kterých by se mohli naši podnikatelé účastnit hlavně v ruských regionech.

Host (Martin Tlapa):
Jedná se o takové oblasti jako je třeba rozšíření a našeho zapojení do obnovy strojírenského parku Ruska. Je tam možnost představit i projekty v oblasti potravinářského průmyslu a samozřejmě oblasti energetiky, která je pro Českou republiku také zajímavá.

Redaktor (Ondřej Kubala):
Konkrétní příkladem české společnosti, která je v Rusku úspěšná, je Hamé, kterému se podařilo získat většinu tamního trhu paštik. V loňském říjnu otevřelo nový výrobní závod ve městě Bogoljubovo. Jak uslyšíte od jeho ředitele Leoše Novotného, mají Češi při podnikání v Rusku určité výhody.

Host (Leoš Novotný):
Povědomí lidí, že ten ruský trh má obrovský potenciál, je naprosto správné. Není už to země nedotčená, protože na tom ruském trhu se střetáváte s celým s celým světem od Turecka počínaje a Finska a Číny konče. Je to samozřejmě boj, ale pořád je to o tom, že máme určité výhody díky tomu slovanství a jazykové blízkosti a v pochopení ruské mentality. Máme k nim blíž a dále to Rusko má svoje specifika, kdy třeba byrokracie, to je něco, co by bylo na hodinový rozhovor.

Redaktor (Ondřej Kubala):
A nejen byrokracie přidělává podnikatelům starosti v Rusku. Je tam také hodně rozvinuté korupční prostředí.

Host (Leoš Novotný):
To prostředí je nestandardní v tom, že na různých úrovních různí lidé po vás chtějí službu, protislužbu a tak dál, jo. Ale samozřejmě pokud tam chcete vyjít s čistým štítem a nešpinit si ruce, tak to prostě musíte kategoricky odmítat.

Redaktor (Ondřej Kubala):
Byť jsme všichni Slované, jak už zaznělo, přeci je jen na východě Evropy mentalita v lecčems jiná. Zeptal jsem se Leoše Novotného, jak moc je těžké naučit místní obyvatelé v uvozovkách západnímu stylu práce?

Host (Leoš Novotný):
Je na to jednoduchá odpověď, velmi. Když tam projdete z té kanceláře, teďka vidíte, jak ten člověk, který má mít na starosti nákup, za dvě hodiny mu nezazvoní telefon, on žádný nezvedne a na té obrazovce počítače se mu tak nic nepohne, tak to o čemsi svědčí. A to trošku vystihuje tu jejich mentalitu, kdy na všechno je dost času.

Redaktor (Ondřej Kubala):
A také je třeba počítat s velmi nízkou kupní silou obyvatelstva. Co je na Ruské federaci naopak velmi příjemné, že za stejný objem prostředků investovaných do reklamy, oslovíte výrazně větší množství potencionálních zákazníků než na západě. A o tom, že je pro naše firmy Rusko trhem atraktivním, svědčí podle Martina Tlapy z Ministerstva průmyslu a obchodu i stále rostoucí vývoz našich podnikatelů do Ruska.

Host (Martin Tlapa):
V loňském roce došlo k výraznému růstu českého vývozu do Ruska, bylo 67 procent. Myslím si, že je to důkaz toho, že skutečně řada podniků tam nachází možnosti svého uplatnění. A co je pozitivní, tak se vlastně zvyšují české investice do různých projektů. Je to asi ten nový typ spolupráce, který považujeme do budoucna za velmi důležitý.
Zdroj: Radiožurnál

Gazprom krouží kolem Sibněfti

Datum: 26.05.2005
Ruský plynárenský kolos Gazprom se zajímá o koupi kontrolního podílu v ropné společnosti Sibněfť, kterou vlastní majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Gazprom si tím chce vynahradit nezdar plánu spojení se státní společností Rosněfť, napsal včera list Vedomosti. Podle několika zdrojů listu Gazprom předal Abramovičově holdingové společnosti Millhouse Capital nabídku na koupi 57,5 procenta akcií pátého největšího ruského těžaře ropy. Mluvčí Sibněfti sice prohlásil, že firma není na prodej, akcie společnosti však včera na moskevské burze vzrostly o více než čtyři procenta.
Zdroj: Hospodářské noviny

Gott zazpívá Putinovi

Datum: 26.05.2005
Oddané ctitelky a hustý déšť vítaly včera Karla Gotta (65) na moskevském letišti. Slavík z Prahy přiletěl po roce opět do Moskvy, aby zazpíval v Kremlu. Mezi čestný - mi hosty koncertu, který m dnes večer vyvrcholí Evropské turné hvězd 2005, má být i ruský prezident Vladimír Putin! Gott odjel z letiště do Českého domu speciálně připraveným autem. Vedle něho seděla přítelkyně Františka Janečka, operní a muzikálová zpěvačka Tereza Mátlová (29). Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který včera postihl skoro celou Moskvu, se vyhnul jak Kremlu, tak Českému domu, takže koncert by nemělo nic ohrozit. Kromě Gotta a Mátlové na něm vystoupí také Helena Vondráčková, Marina Vyskvorkina a Alexandrovci.
Zdroj: Večerník Praha

Moskvu postihl výpadek proudu

Datum: 26.05.2005
V ruské metropoli včera nefungovala doprava, mobilní telefony ani připojení na internet. Úřady vyloučily teroristický útok, situaci prý zavinila technická závada.

MOSKVA Jih desetimilionové Moskvy a také oblasti jižně od ní včera zůstaly bez elektrického proudu. V ruské metropoli se zastavilo pět linek metra a z potemnělých vagonů bylo evakuováno zhruba dvacet tisíc cestujících. Službu vypověděly i tramvaje a trolejbusy, a tak se lidé museli vydat do ulic pěšky. Chaotickou situaci navíc ztěžovala třicetistupňová vedra.
"To je snad zlý sen. Nemůžu si doplnit kredit do mobilu, dovolat se z pevné linky, ani se dostat do práce," zoufala si krátce po poledni žena středních let v kanceláři telefonního operátora na SadovéSpasské ulici. Zdaleka nebyla jediná, komu nedostatek proudu zkomplikoval život. Selhávalo nejen mobilní spojení, ale i připojení k internetu. Moskevská burza tak musela na hodinu přerušit svou činnost. Na několika místech metropole dokonce přestala téct voda.
Výpadek zasáhl také patnáct moskevských nemocnic, které musely přejít na nouzovou výrobu elektrického proudu. Pouliční prodejci na jihu Moskvy bědovali nad stovkami tun rozteklé zmrzliny. Stávkovaly rovněž semafory, a tak v Moskvě vznikly velké dopravní zácpy, které se nevyhnuly ani hlavní okružní silnici MKAD. Zmatek se naštěstí obešel bez větších dopravních nehod. Zaskočení Moskvané kritizovali, že je nikdo neinformoval o tom, co se vlastně stalo a proč hromadná doprava zkolabovala. "Ještě před hodinou jsme nevěděli, proč stojíme. Kdyby nebylo rádio, tak nic nevíme," stěžoval si kolem poledne řidič trolejbusu u Běloruského nádraží. Úřady vyloučily možnost, že by dopolední výpadek proudu způsobili teroristé. Na vině jsou prý nejspíš technické problémy.
Podle ruského ministra energetiky a průmyslu Viktora Christěnkina výpadek vznikl jako důsledek požáru elektrostanice Čagino, která leží na jihu Moskvy. Po havárii v Čaginu totiž zřejmě přestala fungovat zařízení i v několika dalších moskevských elektrárnách. V Čaginu selhaly zastaralé přístroje z 60. let. Svou roli asi sehrál i fakt, že tento týden v Moskvě stoupla spotřeba elektrické energie kvůli častému používání klimatizací.
Zdroj: Lidové noviny

Menatep získal Fritse Bolkensteina

Datum: 25.05.2005
Skupina Menatep, která je hlavním akcionářem pronásledované ruské ropné společnosti Jukos, získala do svých služeb bývalého evropského komisaře pro vnitřní trh Fritse Bolkensteina. Nizozemec se stane členem mezinárodního výboru poradců Menatepu, sdělila včera ruská společnost. Menatep oznámil, že bude chtít využít Bolkensteinových zkušeností z mezinárodního podnikání a politiky ve snaze zachránit zbytky Jukosu před útoky ruských úřadů. Vlastníci Jukosu se snaží vymoci na Moskvě odškodné za ztráty, které Jukosu úřady způsobily.

Zdroj: Hospodářské noviny

Obec získala prostředky na stavbu Kutuzovova pomníku

Datum: 25.05.2005
Necelých šest set tisíc korun poskytlo Křenovicím sdružení Klub Rusko na stavbu sochy slavného ruského vojevůdce Kutuzova, který ve vesnici pobýval v době bitvy tří císařů u Slavkova. " V současnosti mám už dokončenou asi polovinu sochy, práci bych chtěl mít hotovou zhruba v polovině července," uvedl umělecký kovář Oldřich Bartošek, který plastiku vytváří z měděného tepaného plechu.
Kutuzovův pomník bude stát v lokalitě Na Liškově, kde měl maršál v roce 1805 svůj štáb.
Zdroj: Rovnost - Deník Vyškovska

Omsk chce získat Výborného

Datum: 25.05.2005
Čeští hokejisté jsou více než týden po triumfu na mistrovství světa na ruském trhu pořád žhavým tématem. Zatímco Omsk oznámil zájem o kapitána národního týmu Davida Výborného, Dynamo Moskva dementovalo zprávy, že chce angažovat českobudějovickou dvojici Václav Prospal, Radek Dvořák. Výborný se zalíbil asistentovi kouče Avangardu Jevgeniji Šastinovi. Ten hledá spoluhráče k Jaromíru Jágrovi, který s klubem prodloužil smlouvu o rok pro případ, že nezačne NHL.
Zdroj: Vysočina

Po Británii jede Paroubek do Ruska


Datum: 25.05.2005
Krátce poté, co se český premiér Jiří Paroubek vrátil ze své první oficiální cesty do Velké Británie, míří na návštěvu dalšího velkého hráče na mezinárodní šachovnici. Tentokrát navštíví Rusko
Jedním z hlavních bodů návštěvy bude čtvrteční podpis dohody o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci. Za Česko ji podepíše ministr průmyslu Milan Urban, Paroubek bude na setkání hostem ruského premiéra Michaila Fradkova.
Zdroj: Mladá fronta Dnes

Ruská raketa Sojuz s mezinárodní posádkou se spojila s ISS

Datum: 17. 4.2005
Ruská raketa Sojuz s tříčlennou americko-rusko-italskou posádkou na palubě úspěšně dorazila k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) a ve 04:20 SELČ se s ní spojila. O tři hodiny později na palubu ISS vstoupili ruský kosmonaut Sergej Krikaljov, Američan John Phillips a Ital Roberto Vittorio. Zahájili tak novou, již jedenáctou misi, která by mohla přivítat na ISS poprvé po dvou letech pauzy první raketoplán.
Na palubě ISS uvítali své nástupce tradičně chlebem a solí ruský kosmonaut Saližan Šaripov a jeho americký kolega Leroy Chiao, kteří strávili ve vesmíru půl roku. Na zemi se vrátí 25. dubna spolu s Vittoriem, jehož mise na ISS je jen osmidenní.

Nová osádka na ISS si nejprve prohlédla stanici a seznámila se s evakuačním plánem pro případ nouze. Z lodi Sojuz TMA-6 byl na ISS přenesen náklad, který obsahuje vědecké aparatury, palubní dokumentaci, osobní věci kosmonautů a čerstvé ovoce. Starousedlíci naopak pokračovali v přípravách na návrat.

Během pobytu Krikaljova a Phillipse by se měly uskutečnit dva zkušební lety raketoplánů k ISS. Pokud budou úspěšné, rozšíří se počet členů stálých posádek orbitálního komplexu ze současných dvou na tři. "Pokud tam bude třetí pár rukou, bude více času na experimenty - a to je hlavní účel letů na stanici," řekl koncem března Krikaljov.

Zástupce šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Fred Gregory po úspěšném spojení Sojuzu s ISS řekl, že se návrat letů raketoplánů blíží. "Doufám, že ho budeme schopni vyslat v prvním možném termínu," uvedl. Podle jeho slov by to mohlo být mezi 15. květnem a 3. červnem.

Lety amerických raketoplánů byly přerušeny před dvěma roky poté, co se Columbia při návratu na Zem 1. února 2003 rozlomila a zahynula přitom sedmičlenná posádka. Od té doby dopravovaly čerstvé zásoby na vesmírnou stanici jen ruské lodě Sojuz.

Hlavním úkolem Krikaljova a Phillipse bude sledovat zvenčí a dokumentovat přibližovací manévr raketoplánu Discovery. Kromě toho bude posádka tradičně provádět vědecké experimenty, z nichž 70 procent je z oblasti lékařství.

Čtyřiašedesátiletý Krikaljov končí svou šestou misi ve vesmíru, během nichž pobýval nejen na stanici ISS, ale předtím na Miru. S 800 dny prožitými ve vesmíru nemá podle agentury AP zatím konkurenci.
Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_view.php?id=125618

V Rusku může být jiný volební systém

Datum: 17. 4.2005

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, schválila v klíčovém druhém čtení kontroverzní zákon, který by podle kritiků mohl posílit kontrolu Kremlu nad parlamentem.
Nová legislativa, která bude podle všeho definitivně schválena, mění způsob, jakým jsou poslanci voleni.

V budoucnu by byli vybíráni pouze na základě poměrného zastoupení a strany by potřebovaly nejméně sedm procent hlasů, aby se do parlamentu dostaly.

Podle oponentů to prakticky znemožní reformním nebo liberálním kandidátům, aby byli zvoleni.

Jak poznamenává zpravodaj BBC, tito kandidáti mívají jen menší počet hlasů, ale jsou považováni za významný prvek ve vývoji ruské diplomacie.

Stoupenci nového zákona argumentují tím, že je založen na volebním modelu používaném v předních světových demokraciích.
Zdroj: http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2005/04/050415_russia_duma_2055.shtml

Rusko má uznat nezákonnost okupace Pobaltí

15. 4. 2005
Agentura AP informovala, že kongres USA požaduje po Rusku prohlášení okupace a anexe Pobaltí na konci druhé světové války za nezákonné. Tento návrh byl uvítán také prezidenty Lotyšska, Litvy a Estonska.
Devět poslanců, z nichž někteří mají pobaltské kořeny trvá na tom, aby Rusko "jasně a jednoznačně" odsoudilo pět desetiletí trvající okupaci, což Moskva odmítá.
Tyto neshody jsou překážkou normalizace vztahů s pobaltskými zeměmi, které získaly nezávislost po rozpadu Sovětského svazu.
Zdroj: http://ihned.cz/2-15980220-003000_d-94

Ruský Gazprom zvýšil loni o čtvrtinu svůj zisk

Datum: 15. 4.2005
Ruský plynárenský monopol a největší světový producent plynu Gazprom zvýšil v uplynulém roce čistý zisk na 161,08 miliardy rublů (zhruba 135 miliard Kč), tedy o 24 procent.
Gazprom dnes uvedl, že výsledek je nekonsolidovaný a odpovídá ruským účetním standardům. Tento výsledek dnes zveřejnil ve zprávě pro regulátora, neuvedl v nich však náklady a tržby.
V roce 2003 rusky plynárenský gigant vytvořil čistý zisk 129,7 miliardy rublů.
Zdroj: http://ihned.cz/2-15980120-001000_d-6c

Rusko se chystá na rychlovlaky

Datum: 15. 4.2005

Druhá největší železniční síť na světě bude postupně privatizována. A mezi Moskvou a Peterburgem se od roku 2007 mají prohánět rychlovlaky Siemens "Made in Russia".
Přivezly Lenina z exilu zpět do Sankt Peterburgu, při své sibiřské epopeji je ovládali českoslovenští legionáři, dopravovaly vězně do gulagů a vozí turisty až do Vladivostoku. A nyní čeká ruské železnice privatizace.

Ruská vláda prosazuje ambiciózní reformy s cílem privatizovat většinu železniční společnosti a modernizovat chátrající síť, aby odpovídala moderním standardům.

Rusko má 87 000 kilometrů tratí, což je druhý největší železniční systém na světě. Více než 80 % nákladů a téměř polovina všech cestujících je přepravována vlaky.

Přes význam pro sovětské hospodářství byl železniční systém na konci 90. let na pokraji zhroucení. Doplatil na nedostatek investic, stárnoucí zařízení a neochotu restrukturalizovat. Železnice se vzpamatovává z tvrdé postkomunistické recese, kdy se v letech 1988-1998 objemy této dopravy propadly o více než 60 %. O bídném stavu železničního parku a infrastruktury vypovídá to, že 80 % lokomotiv je starších 10 let a požadavky na potřebné investice jsou odhadovány na 25 miliard dolarů.

POSTUPNÁ PRIVATIZACE. K prvnímu privatizačnímu kroku došlo 23. září 2003, kdy vláda Ruské federace zrušila ministerstvo, odpovědné za provoz železnic, a vytvořila novou, státem plně vlastněnou akciovou společnost Ruské dráhy. Ty zahrnují 987 podniků, řídí 165 dceřiných společností, zaměstnávají 1,2 milionu lidí a připadá na ně téměř 80 % železniční dopravy v Rusku. Za rok 2003 vykázaly provozní zisk 617,5 miliardy rublů a zařadily se tak mezi pět největších společností v Ruské federaci.

Podle plánu zůstane infrastruktura ve vlastnictví státu, ale soukromým společnostem bude umožněno konkurovat. A některé to již dělají.

Ruské dráhy již získaly úvěrový rating a prodaly na místním trhu své dluhopisy za 12 miliard rublů (433 milionů dolarů). Aby splnily cíl investovat do roku 2010 do infrastruktury a vozového parku 1,3 trilionu rublů, musejí především zvýšit přepravu nákladů.

Špatný stav železnic začal poškozovat některé z největších a nejvýznamnějších ruských podniků, jako vývozce ropy, kteří si stěžovali na zpoždění při přepravě černého zlata do přístavů. Proto tříetapový plán restrukturalizace, který sektor otevře konkurenci a tak potřebnému soukromému kapitálu.

Další etapa privatizace ukončí monopol Ruských drah na provoz vlaků, což teoreticky umožní konkurenci. Třetí a finální etapa by měla začít příští rok. Zahrne prodej, možná strategickým investorům, tisícovky podniků, jež nyní spadají pod Ruské dráhy.

Vedení Ruských drah se nemilosrdně zbavuje dceřiných společností, o něž nemá zájem. Státní železniční společnost nyní odchází ze 13 takových společností, většinou pojišťoven, ale i firem na těžbu nerostných surovin.

Vláda nemá strach z konkurence, protože Ruské dráhy zůstávají, spolu s plynem a elektřinou, jedním ze tří oficiálně uznaných monopolů. Několik zahraničních společností začalo v Rusku provozovat vlakové služby, přestože se stále nepodařilo schválit zákon, který by státní železniční společnosti umožnil pronajímat infrastrukturu.

V Rusku nyní papírově existuje 70 provozovatelů železnic, ale většina z nich jsou leasingové a finanční společnosti, jež provoz svých vlaků přenechávají Ruským drahám. Železniční společnosti založilo také několik ropných firem.

Zpoždění, jež poškozují ropné giganty a další velké exportéry, byla zapříčiněna spíše nedostatkem speciálních vagonů, nutných k dopravě jejich produktů, než nedostatečnou kapacitou infrastruktury. Společnosti jako Lukoil mají své vlastní provozovatele železniční dopravy, kteří si potřebný vozový park kupují nebo opatřují na leasing.

NA SCÉNU VSTUPUJE SIEMENS. Ruské dráhy a německý technologický koncern Siemens hodlají tento měsíc na Hannoverském veletrhu podepsat smlouvu o založení společného podniku na výrobu vysokorychlostních elektrických vlaků typu ICE 3 v Rusku.

Společný podnik budou tvořit Siemens, ruské průmyslové podniky a banky. Ruské dráhy budou garantovat, že odeberou minimálně 60 rychlovlaků za celkovou cenu odhadovanou na 1,5 miliardy eur a podepíší s výrobcem dlouhodobou dohodu. Základní podmínkou podpisu je závazek Siemensu umístit výrobní kapacity na ruském území.

První vlak bude připraven koncem roku 2007, prohlásil prezident Ruských drah Genadij Fadějev. Nová generace vlaků bude nejdříve nasazena na trasu Moskva-Sankt Peterburg. Ruské dráhy by měly připravit infrastrukturu tak, aby vlaky mohly na této trati, delší než 1300 kilometrů, jezdit rychlostí až 250 kilometrů za hodinu. Podle předběžných odhadů bude vybudování této infrastruktury stát zhruba 15 miliard rublů.

List Die Welt upozornil, že zdroje financování projektu jsou neznámé. Dohoda, podle níž se ruští dodavatelé budou na výrobě rychlovlaků podílet 30 % v letech 2007-2008 a až 80 % do roku 2015, se prý vzhledem k nynější slabosti ruských výrobců lokomotiv a vagonů jeví jako dosti ambiciózní.

PRAGMATICKÁ LIBERALIZACE. Reforma není bez problémů. Někteří se obávají, že Ruské dráhy by mohly použít tarifů k udušení konkurence. A ruská vláda bude zřejmě nervózní, zda zprivatizované železnice nezruší provoz na některých nevýnosných venkovských tratích. Kvůli těmto faktorům nebude zřejmě reforma tak rychlá, jak se doufalo, ale kroky k zahájení modernizace byly učiněny. Reforma však bude v každém případě pokračovat, protože v opačném případě by Rusko a jeho velké firmy trpěly. Možná proto se liberalizace mamutího železničního systému jeví spíše jako pragmatická akce než jako důkaz reformního zápalu Ruska.
Zdroj: http://logistika.ihned.cz/1-10002800-15970990-B00000_detail-c2

Z miliardáře Chodorkovského se stal pro Rusy Mojžíš

Zdroj: Foto AP
Datum: 15. dubna 2005
Stovky dopisů chodí do vězení miliardáři Michailu Chodorkovskému, který vlastnil ropný gigant Jukos. Na nejbohatšího muže Ruska se lidé obracejí jako na kněze, nazývají ho Mojžíšem a žádají ho o radu.


Jednačtyřicetiletý Michail Chodorkovskij sedí za mřížemi v moskevské vyšetřovací vazbě Matrosskaja Tišina již 536. den. Za tu dobu mu do cely přišly stovky dopisů. Z miliardáře, jehož majetek byl odhadován na 15 miliard dolarů, se stala veřejná osoba, politický vězeň, kterého do svých seznamů hodlá zařadit i Amnesty International. I když podle výzkumů veřejného mínění si stále řada ruských občanů myslí, že oligarchy, ať už platí daně či ne, je třeba posílat do vězení, stále více lidí vidí v Chodorkovském novodobého hraběte Monte Christa a bojovníka za pravdu. On sám, podle většiny odborníků zřejmě jeden z nejtalentovanějších podnikatelů a nejschopnějších managerů v současném Rusku, se do nové role začíná vžívat.

Pryč z pouště
"Nemám ani jachty ani závodní auta...nebyl jsem správný oligarch," říká se svým typickým úsměvem, který nezmizel z jeho tváře ani když v pondělí prokurátor navrhl desetiletý trest odnětí svobody. Ve vazbě se z Chodorkovského stala významná politická figura. Jeho mimořádná inteligence, pracovitost, vůle a v neposlední řadě i sympatický zjev jsou, jak je možné vyčíst z dopisů především ruských studentů, příkladem pro část mladé generace.

Starší lidé v něm zase vidí mučedníka, či ho dokonce srovnávají s Mojžíšem a prosí ho, aby vyvedl ruský lid " z pouště". Někdy mu přicházejí i revoluční hesla jako: "V boji získáš svou svobodu". Napsat Chodorkovskému není těžké. Jeho tiskové středisko na svých webových stránkách zveřejnilo přesnou adresu vyšetřovací vazby a dopisů přibývá. "Hrozné je, že u nás nechce nikdo normálně pracovat," postěžoval si mu nedávno popelář a uklízeč ulic z vesnice Lodějka ve Vologodské oblasti Anatolij Treťjakov. Vysvětluje někdejšímu ropnému magnátovi, že hodně sněžilo a on se strašně nadřel. A ptá se Chodorkovského na radu, co si má myslet o ruských novinách. Vězeň mu odepisuje, že čte 50 titulů novin a časopisů a smutně dodává, že nemá přístup k internetu. Na tom ostatně bude s popelářem z Lodějky stejně.

Vyhnanství na Sibiři
Chodorkovskij má ale ve vyšetřovací vazbě k dispozici televizi. Jednou měsíčně se až dosud mohl přes sklo vidět se ženou Innou i rodiči a pohovořit s nimi přes telefon. Podle matky pohubl, ale zase si nechal spravit zuby, na což neměl jako šéf ropné firmy Jukos čas.

Rodina se mu snaží přilepšit jídlem, ale podle seznamu z roku 1930 je řada produktů zakázána, například v zimě nesmí dostávat rajčata, povoleny jsou petržel a kopr. Poté, až 27. dubna soud vyřkne rozsudek (očekává se, že trest bude odpovídat požadavku prokurátora) bude to s balíčky horší. Nebo se rodina Chodorkovského i s jeho čtyřmi dětmi bude muset přestěhovat někam na Sibiř, poblíž kolonie, do které bude vězeň zřejmě převeden.

Na dopisy bude ale moci odpovídat asi i tam. Nejhezčí, který mu zatím do moskevské cely přišel, byl obrázek létajícího balónu od 11letého Andreje z Oděsy. Pod ním bylo dětským písmem napsáno: "Chci, abyste na tomhle balónu uletěl z vězení."


Petra Procházková, spolupracovnice LN
Zdroj: http://lidovky.centrum.cz/svet/clanek.phtml?id=345907

Ruská doktorka léčí alkoholiky rákoskou

Zdroj: Moravskoslezský deník
Datum: 16.04.2005
Co platí na alkoholiky? Makarenko, tvrdí psychiatrička Marina Čukrovová z Novosibirsku na ruské Sibiři. Tři sta ran týdně rákoskou přes zadnici v prvních třech týdnech léčby, poté nejméně jednou za měsíc. Takový je její recept na léčbu alkoholiků a lidí závislých na drogách. Doktorka někdy pacienty vyplácí sama. Jindy " léčbou" pověřuje asistenta. " Myslíme to vážně. Skutečně to funguje. A je to levné," říká. Svéráznou metodu lékařka používá od roku 2003. " Nikoho nemlátíme proti jeho vůli. Každý s tím musí souhlasit," ujišťuje a dodává: " Pacienti mají šrámy, ale neteče jim krev." Výzkum prý prokázal, že alkoholikům a závislým na opiátech chybí endorfiny, jinak hormony štěstí. Důsledkem je malá citlivost pokožky, závislí se necítí ve své kůži. Rákoska citlivost vrací, sníží potřebu doplnit endorfiny alkoholem. Alexej, jeden z pacientů lékařky Čukrovové, tvrdí, že mu pravidelný výprask pomáhá. Už rok nepije. " Připadáte si jako úplný idiot. Mlátí vás přes zadek, řvete, ječíte. Po výprasku se však ráno probudíte a nemáte žádnout potřebu přebít kocovinu panákem," popisuje Alexej pocity z léčebné kúry.

Královéhradecký pivovar plul do ruského Jakutska po řece

Zdroj: Hradecké noviny
Datum: 16.04.2005
V Jakutsku nedají na české pivo a zařízení na jeho výrobu dopustit. Hradecká firma ZVU Potez postavila na Sibiři velký pivovar...
Největší loňský kontrakt společnosti ZVU Potez, výstavba pivovaru v sibiřském Jakutsku, byl zdárně dokončen. Zařízení vyrobené hradeckými odborníky už na Sibiři vaří pivo.
Do cíle lodí
České pivo a pivovarnictví mají v metropoli Jakutské autonomní republiky skvělý zvuk, o který se zasloužil jeden náš krajan spolu s rakouským kolegou už v roce 1908. Tehdy tady založili malý pivovárek. Když před lety vlastník zdejšího podniku na výrobu pěnivého moku uvažoval o jeho kompletní rekonstrukci spojené s výměnou technologie a přístavbou další části, padla volba na hradeckou firmu ZVU Potez.
Cesta od uzavření smlouvy k novému pivovaru o roční kapacitě 100 tisíc hektolitrů nebyla tak dlouhá. "Kontrakt v hodnotě kolem 12 milionů amerických dolarů byl podepsán v červenci 2003 a v létě loňského roku už jsme zařízení dopravovali do Ruska. Jelikož na místo určení nevede železnice, museli jsme využít dopravy po řece Leně, která je splavná jen od konce května do poloviny září. Pak už zamrzá," přiblížil nám tamější poměry technický ředitel akciové společnosti ZVU Potez František Mizera.
Extrémní podmínky
I následná stavba pivovaru a montáž technologie v Jakutsku byly v mnoha ohledech mimořádné. Například v zimě tady teploty někdy dosahovaly až minus 60 stupňů Celsia a v takovém chladu má práce své zákonitosti. "Při takových teplotách například nelze vzít kov do holé ruky, okamžitě k ní přimrzne," seznámil nás s nástrahami práce v nevšedních podmínkách František Mizera.
Všechno ale klaplo a v závěru března hradečtí odborníci pivovar za účasti jakutského premiéra i českého velvyslance v Rusku předali investorovi. Pro město i jeho okolí to byla velká sláva, při níž nechyběla ani degustace piva uvařeného v zařízení se značkou hradeckého výrobce. Pivo jakutskoje - češskij vkus nyní už denně putuje v sudech, skleněných i PET lahvích k zákazníkům do širokého okolí.
Po Leně jezdí i autobusy
"Když jsme před dvěma týdny odlétali, přišlo už do Jakutska podle místních lidí jaro. Teploty se pohybovaly ,jen kolem minus patnácti. Na Leně byl ještě jeden a půl metru silný led, což stále umožňovalo silniční provoz. Na podzim se totiž na ledě vytyčí silnice a do jara tady normálně jezdí auta i autobusy," seznámil nás s další zvláštností Jakutska František Mizera.

Na ISS bude vyměněna posádka

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 16.04.2005
BAJKONUR - Z kazašského kosmodromu Bajkonur včera odstartovala ruská loď Sojuz s tříčlennou posádkou. Cílem jejího letu je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), kde dojde k výměně posádky. Rusa Sergeje Krikaljova a Američana Johna Phillipse čeká půlroční pobyt na ISS. Na palubě lodi je také Ital Roberto Vittorio, který na ISS zůstane osm dní a pak se vrátí spolu s odcházející posádkou.

Rusové nesmějí pít pivo na veřejnosti

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 16.04.2005
V Rusku je od včerejška zakázáno pití piva na veřejnosti. Nový pivní zákon, s jehož přijetím měli problémy někteří poslanci a k přepracování ho vrátil i prezident, omezuje prodej a konzumaci oblíbeného nápoje v dětských, vzdělávacích a nemocničních zařízeních. Se zlatým mokem už nebudou moci Rusové do tramvají či autobusů a jeho pití bude omezeno i v prostorách sportovních a kulturních zařízení. Navíc se pivo nesmí prodávat osobám mladším osmnácti let, což bylo až doposud možné. Za porušení zákazů hrozí až storublové pokuty. Nové nařízení se ale vztahuje jen na pivo s obsahem alkoholu vyšším než 0,5 procenta.

Rusové zdolali Švédsko

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 16.04.2005
Ve druhém utkání mistrovství světa hokejistů do 18 let v Českých Budějovicích porazilo Rusko ve skupině A celek Švédska 2:1.
Vítězové byli lepší. Když se Švédům z náporu povedlo vyrovnat, dokázali dát brzy druhý gól. První dvě branky byly z přesilových her, třetí ze hry pět na pět. V Českých Budějovicích to při MS bylo vůbec poprvé. Za Švédy skóroval Zackrisson, za Rusy dvakrát Buravčikov. Oba byli vyhlášeni nejlepšími hráči svých týmů.
Včera se od 19 hodin hrál zápas Dánsko - Německo. Skončil po uzávěrce. Dnes se od 15 hodin hraje další z hitů skupiny Kanada - Švédsko. Od 19 hodin začne zápas Rusko -Dánsko. Zítra v 19 hodin hrají Němci s Ruskem.

Soud potrestal spoluviníky atentátů na dvě ruská letadla

Zdroj: Právo
Datum: 16.04.2005
Na 18 měsíců poslal včera moskevský soud do vězení zaměstnance aerolinií Nikolaje Kofrenkova a spekulanta s letenkami Armena Arutjunjana za podíl na loňském pumovém atentátu na dvě ruská dopravní letadla, při nichž zahynulo všech 90 lidí na jejich palubách.
Podle vyšetřovatelů atentáty spáchaly dvě Čečenky, tzv. černé vdovy - Sacita Džebirchanovová (37) a Amanta Nagajevová (30). Od Arutjunjana si koupily letenky, Korenkov jim za tisíc rublů pomohl nastoupit na palubu až po registraci cestujících.
Obě letadla spadla téměř současně vloni v noci na 25. srpna. První stroj - Tu-134, letící z Moskvy do Volgogradu, se zřítil v Tulské oblasti. Přibližně o tři minuty později spadl nedaleko Rostova na Donu Tu-154, na trase Moskva-Soči.

Proces s jediným přeživším teroristou z Beslanu začne příští úterý v severokavkazské Osetii. Na lavici obžalovaných usedne Čečenec Nur-Paši Kulajev (24).
Více než 30 teroristů vedených Ingušem Ruslanem Chučbarovem zvaným Plukovník vzalo 1. září 2004 ve škole v Beslanu jako rukojmí asi 1300 lidí. Při krvavém dramatu přišlo o život 330 lidí, z toho 172 dětí. Až na Kulajeva bezpečnostní složky všechny teroristy zabily.

Kreml chce zakázat poslancům přestupy

Zdroj: Právo
Datum: 16.04.2005
Nová pravidla pro ruské parlamentní volby chystá Kreml a prezident Vladimir Putin. Novelami řady zákonů chce dosáhnout například zákazu vytvářet politické bloky či měnit politickou příslušnost bez ztráty poslaneckého mandátu. Volby by také měly být jen jeden den - druhou neděli v březnu.

Tymošenková kritizovala Moskvu

Zdroj: Právo
Datum: 16.04.2005
Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková vyzvala Rusko, aby přestalo s Ukrajinou zacházet jako s "malým bratrem" a prohlásila, že je načase nastolit mezi Kyjevem a jeho bývalým imperiálním vládcem rovnoprávnost. Tymošenková zrušila tento týden plánovanou návštěvu Moskvy poté, co ruská prokuratura uvedla, že její trestní stíhání kvůli údajné korupci nebude zastaveno.

Putin navrhuje zapojit kozáky

Zdroj: Právo
Datum: 15.04.2005
Ruský prezident Vladimír Putin svolává kozácké vojsko. Kremlem připravený návrh zákona totiž umožní zařazení kozáckých jednotek do speciálních struktur ministerstev vnitra i obrany.
Pokud bude parlamentem přijat v navržené podobě, bude se moci 600 tisíc příslušníků kozáckých občin podílet na ochraně ruských hranic, pomáhat s udržováním pořádku, likvidací mimořádných událostí, a dokonce bojovat s terorismem.
Prezidentský návrh se ale nelíbí liberálním ochráncům lidských práv.

Vrátí se gólman Salfický do Moskvy?

Zdroj: Ústecký kraj
Datum: 12.04.2005
Český hokejový brankář Dušan Salfický by se po roce mohl vrátit do Moskvy. O dvojnásobného mistra světa, který v letošní sezoně ruské ligy hájil barvy Čerepovce, se zajímá vedení Spartaku Moskva. Salfický v minulosti působil v konkurenčním CSKA.

"Jednáme s ním. I kdyby vše dobře dopadlo, smlouvu bychom nepodepsali dříve než koncem týdne," řekl člen vedení Spartaku Igor Šabdurasulov. Salfický působí v ruské superlize již od roku 2002, kdy přestoupil z Pardubic do CSKA. Přestože ani jednou nepostoupil s týmem do play off, podle statistik patřil k nejlepším brankářům. V letošní sezoně udržel ve 12 zápasech čisté konto. V březnu Salfický řekl, že zvažuje, že Čerepovec Rusko opustí.
"Bylo pro mě těžké, že jsem zde byl devět měsíců sám, bez manželky, bez dětí," uvedl otec dvou malých synů. Proto na jeho rozhodnutí bude mít rodina velký vliv.
"Myslel jsem, že tohle bude můj poslední rok v Rusku, ale uvidíme. Nikdy neříkám nikdy."

Pokud nezačne NHL, bude Jágr v Omsku

Zdroj: Ústecký kraj
Datum: 12.04.2005
Pokud v příští sezoně nezačne NHL, bude český hokejový útočník Jaromír Jágr hrát i nadále v ruském Avangardu Omsk. Třiatřicetiletý reprezentant podepsal podle se sibiřským klubem novou roční smlouvu.

"Dohodli jsme a podepsali smlouvu i na další sezonu," potvrdil Jaroslav Zídek, který Jágra při jednáních v Rusku zastupuje. Jágr se bude připravovat s Omskem a v případě, že se v zámoří začne hrát, odcestuje okamžitě do New Yorku, kde je smluvně vázaný s Rangers.

100 nejvlivnějších lidí planety podle časopisu Time

Roman Abramovič s manželkou
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 11.04.2005
Zmizel Tony Blair, Vladimir Putin, Usáma bin Ládin i J. K. Rowlingová, stvořitelka Harryho Pottera.
Zato mezi nové osobnosti, které nejvíce ovlivňují dění na zemi, letos patří nově zvolený ukrajinský prezident Viktor Juščenko, terorista abú Músá Zarkáví či autor "kultovní knihy" Šifra mistra Leonarda Dan Brown.
Tak vidí současný svět vlivný časopis Time. Ve svém dnešním čísle zveřejnil nejnovější žebříček stovky lidí, která nejvíce ovlivňuje dění na světě.
A nejsou tam zdaleka jen politici, v seznamu zahlédnete i zpěváky, módní návrháře, politické poradce či vědce.
"Snažíme se ukázat, kteří lidé mají v současné době největší vliv na náš svět," uvádí na internetové stránce časopisu Adi Ignatius, který celý projekt zpracovával. "Naši reportéři z celého světa nám posílali nominace, z těch jsme postupně vybrali těch finálních sto."
Některá jména jsou zřejmá -k nim patří například americký prezident George Bush či šéf firmy Microsoft Bill Gates.
Často jde o lidi "v pozadí", kteří svými názory ovlivňují klíčová rozhodnutí. Mezi nimi figuruje například poradce Bílého domu Karl Rove, považovaný za hlavního "architekta" Bushovy úspěšné volební kampaně, či Timothy Garton Ash, vlivný politolog, jehož články se pravidelně objevují v MF DNES.
K méně "očekávaným" lidem na seznamu patří například americká herečka Hilary Swanková, basketbalová hvězda LeBron James či hiphopový zpěvák Jay-Z.
Někteří "nejvlivnější lidé" přibyli doslova na poslední chvíli -například kardinál Joseph Ratzinger, který je po smrti papeže Jana Pavla II. považován za jednoho z nejmocnějších mužů Vatikánu. "Minulý rok se seznam více týkal přímé politické moci," uvedl Jim Kelly z časopisu Time. "Letošek bere více v potaz morální vliv."
V roce 1999 sestavil Time seznam sta nejvlivnějších lidí dvacátého století - osobností století se tehdy stal Albert Einstein. Od loňského roku pracuje časopis na seznamech sta nejvlivnějších lidí současnosti a s tímto projektem plánuje pokračovat i do budoucna.

***

100 podle Time
Vůdci a revolucionáři

George Bush, prezident USA
Condoleezza Riceová, ministryně zahraničí USA
Bill Clinton, exprezident USA
Barack Obama, senátor za stát Illinois
Bill Frist, vůdce republikánů v americkém Senátu
Donald Rumsfeld, ministr obrany USA
Mark Malloch Brow, šéf kanceláře Kofi Annana
Gordon Brown, ministr financí Velké Británie
Ajatolláh Sistání, nejvyšší duchovní představitel iráckých šíitů
Abú Músa Zarkáví, šéf teroristické sítě Al-Kajda v Iráku
Chu Ťin-tchao, čínský prezident
Kim Čong-il, severokorejský vůdce
Manmohan Singh, indický premiér
Thabo Mbeki, jihoafrický prezident
Kardinál Joseph Ratzinger, vlivný muž Vatikánu
Mahmúd Abbás, prezident palestinské samosprávy
Ayaan Hirsi Ali, muslimka, politička v Nizozemsku
Ariel Šaron, izraelský premiér
Javier Solana, představitel EU pro zahraniční politiku
John Howard, australský premiér
Čen Šuej-pien, tchajwanský prezident
Hugo Chavez, venezuelský prezident

Umělci a populární osobnosti

Clint Eastwood, herec a režisér
Michael Moore, filmař a spisovatel
Hilary Swanková, herečka, letošní držitelka Oscara
Quentin Tarantino, filmový režisér
Dan Brown, spisovatel, autor Šifry mistra Leonarda
Dave Eggers, spisovatel
Marc Cherry, scenárista a producent
John Elderfield, spisovatel
Kanye West, zpěvák (rap)
Jon Stewart, herec
Alicia Keys, zpěvačka
Jamie Foxx, herec, držitel Oscara za film Ray
Johnny Depp, herec
Art Spiegelman, autor komiksů
Lidé v Halo Teamu, počítačový design
Ann Coulterová, spisovatelka
Hayao Miyazaki, režisér
Ziyi Zhang, herečka
Juanes, zpěvák
Miuccia Prada, módní návrhářka
Marc Newson, designér
Santiago Calatrava, architekt
Alice Munro, spisovatelka
Cornelia Funke, spisovatelka

Budovatelé a titáni

Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple
Lidé kolem vyhledávače Google
Lee Scott, prezident firmy Wal Mart
Leg Whitmanová, výkonná ředitelka eBay
Martha Stewartová, ředitelka firmy Living Omnimedia
Craig Newmark, šéf internetové firmy Craigslist
Jay-Z, americký zpěvák, rapper
Amy Domini, americká makléřka
Reed Hastings, šéf firmy Netflix
Bram Cohen, autor softwaru BitTorrent
Martin Sorrell, předseda skupiny WPP
John Bond, ředitel banky HSBC
Howard Stringer, nový šéf SONY
Katsuaki Watanabe, prezident Toyota Motor
Noël Forgeard, šéf společenství Airbus
Anne Lauvergeonová, výkonná ředitelka společnosti Areva
Ren Zhengfei, výkonný ředitel firmy 3com
Lee Kun Hee, předseda skupiny Samsung Group
Roman Abramovič, ruský finančník
Lidé kolem firmy BlackBerry
Rupert Murdoch, mediální magnát

Vědci a myslitelé

Jeffrey Sachs, ekonom
Malcolm Gladwell, novinář, spisovatel
Robert Klein, publicista
Andrew Weil, lékař
Burt Rutan, raketový konstruktér
Karl Rove, poradce George Bushe
Rick Warren, autor duchovní literatury
Brian Atwater, geolog
Mitchell Baker, inovátor internetu
Natan Sharansky, myslitel, bývalý disident
Abdolkarim Soroush, íránský myslitel
Peter Singer, bioetik, filozof
Richard Pound, bojovník proti dopingu
Lee Kuan Yew, politik
Larry Summers, šéf Harvardovy univerzity

Hrdinové a ikony

Bill Gates, počítačový magnát
Oprah Winfreyová, herečka
LeBron James, basketbalista
Eliot Spitzer, generální prokurátor státu New York
Melissa Etheridge, zpěvačka, lesbická aktivistka
Dalajlama, duchovní vůdce Tibetu
Nelson Mandela, jihoafrický prezident
Viktor Juščenko, ukrajinský prezident
Dina Astitaová, koordinátorka humanitární pomoci
Hania Muftiová, Human Rights Watch
Wangari Maathai, ekoložka, Nobelova cena míru
Mary Robinsonová, komisařka OSN pro lidská práva
Lubna Olayan, saúdský finančník
Ellen MacArthurová, jachtařka (plavba kolem světa)
John Stott, teolog
Michael Schumacher, automobilový závodník
Stephen Lewis, herec

Barrandov vyrobil zvuk pro ruský film

Alexej Sidorov pracuje
Zdroj: Právo
Datum: 11.04.2005
V barrandovském studiu v Praze dokončili zvukový mix pro akční ruský film Shadow Boxing Alexeje Sidorova. Tato zakázka se stala dosud největším zvukovým projektem zpracovávaným v českých studiích. "Od okamžiku, co byl tento snímek uveden do kin, se stal v Rusku nejnavštěvovanějším titulem," řekla mluvčí studia Dušana Chreneková.

Osvobození slavil i ruský konzul

Zdroj: Rovnost - Deník Břeclavska
Datum: 11.04.2005
Lanžhot Právě před šedesáti lety se v Lanžhotě zastavil život. Vesnicí projížděly německé jednotky, nádraží bylo přeplněno vlaky ze Slovenska, po silnici se táhly kolony zajatců v zuboženém stavu. Právě tak to vypadalo několik dní před osvobozením, které si občané Lanžhota připomněli v neděli. Věnce položili k pomníku ruského vojáka a pamětním deskám, které připomínají oběti obou světových válek.
Oslavy šedesátého výročí osvobození vzal do svých rukou Klub vojenské historie, jehož členové oblékli uniformy ruských vojáků i československého vojska a vystřelili čestnou salvu. Společně se starostou města Františkem Hrnčířem položil věnce k pomníku osvoboditelů také generální konzul Ruské federace Viktor Sibilev. Připomněl, že Lanžhot byl vůbec první obcí na Moravě, kterou Rudá armáda zbavila německé okupace. " Po náletu sovětských letadel na německé tanky začala šestého dubna hořet první stavení v obci. O dva dny později vpochodovaly do Lanžhota oddíly SS a SA. Až když se podařilo sovětským ženistům postavit náhradní most přes Moravu, mohly být devátého dubna do Lanžhota přesunuty tanky a další těžká technika. Městečko Lanžhot bylo navečer jedenáctého dubna 1945 po téměř týden trvajících těžkých bojích konečně osvobozeno," připomněl starosta Lanžhota historii ne tak dávnou. V Lanžhotě žijí ještě desítky pamětníků těchto bojů, i když pro mladší generaci jsou jen jednou ze stránek v učebnici dějepisu.


Útočníku Rosovi se oslavy ruského titulu nezdály, byly až příliš krátké

Zdroj: Vysočina
Datum: 11.04.2005
Moskva V první části hokejové sezony patřil český útočník v dresu moskevského Dynama Pavel Rosa k nejproduktivnějším hráčům ruské ligy. Jeho tým vyhrál základní část soutěže a v semifinále play off vyřadil úřadujícího mistra Avangard Omsk. Nakonec se radoval i ze zisku mistrovského titulu. "Sezona se velmi vydařila. Nevěděl jsem, co můžu od Ruska očekávat, jak po životní stránce, tak na ledě. V Moskvě se mi ale zalíbilo a hodně věcí mě v dobrém překvapilo,"uvedl Rosa. Psychická pohoda pak prý pomohla i na ledě. "Téměř celou sezonu se dařilo, pocity byly skvělé,"dodal hráč, který v pátek zvedl nad hlavu šesnáctikilogramový pohár, na němž jsou vyryta jména vítězů ruské ligy za posledních 13 let. Český útočník ani den po vítězném utkání nemohl uvěřit, že už je ruským mistrem. "Možná je to tím, že play off bylo tak krátké. V Americe se hraje na čtyři vítězné zápasy, tady na tři. Seběhlo se to strašně rychle,"uvažoval Rosa, který si v minulosti zahrál v dresu Los Angeles Kings i slavnou NHL.

Nejlepší střelec na střídačce Přestože patřil zpočátku mezi nejlepší střelce sezony, první zápasy play off nehrál. "Trenér mě posadil. Samozřejmě jsem byl naštvaný. Nechat sedět jednoho z nejlepších hráčů mančaftu, to by se nemělo dělat. Ale asi mě chtěl trošku motivovat a podařilo se mu to,"přiznal Rosa, jenž má ve sbírce i finský titul z působení v Jokeritu Helsinky v roce 2001/ 2002. Po trenérově rozhodnutí šel prý do sebe, přiznal si, že mu v poslední době góly nepadaly a začal posilovat - fyzicky i psychicky. V semifinále se Dynamo střetlo s mistrovským Avangardem. Taktika moskevského týmu byla postavena na střežení omské hvězdy z NHL Jaromíra Jágra. "První slova trenéra, když jsme se dozvěděli, že budeme hrát proti Omsku, byla o Jágrovi. Studovali jsme jeho góly, hledali taktiku, jak si ho ohlídat,"přiznal Rosa, podle nějž Omsk prohrál i kvůli únavě. Ve čtvrtfinále totiž Avangard absolvoval náročnou pětizápasovou sérii s Magnitogorskem.

Krátké oslavy Oslavy mistrovského titulu byly bouřlivé, ale podle Rosy trochu krátké. "Lilo se šampaňské do poháru hned po zápase v kabině, všichni se z poháru napili, ale moc dlouho jsme v Tolgliatti nepobyli. Slavilo se hodně v letadle,"popsal chvíle po vítězství Rosa. Další společné oslavy se ale nekonaly. Hráči se raději rozjeli ke svým rodinám.

Návrat do zámoří neplánuje Podle Rosy se končící sezona zapíše do dějin ruského hokeje jako rusko- kanadsko- americká. "Cena poháru je větší díky hvězdám, které přišly ze zámoří,"míní útočník. Jediný Čech ve finále play off jen trochu litoval mladší hráče, které hokejové hvězdy prakticky celou sezonu vytlačovaly ze sestavy. Rosa měl ale štěstí na trenéra a byl v základní části nasazován prakticky na všechny zápasy. Pro příští rok Rosa předpokládá, že se už v zámoří začne hrát a někteří hokejisté z Ruska odejdou. "Liga tady pak bude asi míň sledovaná a doufejme, že bude lehčí dávat góly,"uvedl s úsměvem hráč, který podepsal smlouvu s Dynamem i na příští rok. V Americe by si prý ještě rád zahrál, ale zatím je v Moskvě spokojený. "Do třicítky bych si to rád odehrál tady a pak se uvidí,"přiznal se útočník, který v červnu oslaví 28. narozeniny.

Vláda pomůže obchodu s Ruskem

Zdroj: Profit
Datum: 11.04.2005
Obchodování s Ruskem by měla českým firmám ulehčit nová strategie prosazování obchodně-ekonomických zájmů, kterou minulý týden schválila vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu si od ní slibuje snížení schodku obchodní bilance s Ruskou federací, která dlouhodobě vykazuje mnohamiliardové deficity.
Podle náměstka ministra Martina Tlapy mohou české podniky na ruském trhu uspět například v oblasti modernizace strojírenských podniků. Jejich šance se zvýší, pokud dokáží založit v Rusku společné podniky nebo spojí síly ve vývozních aliancích. "Na ruském trhu mají šanci především ti exportéři, kteří jsou kapitálově i kapacitně silnější," řekl Tlapa.

Ruský žid americkým klasikem

Zdroj: Týden
Datum: 11.04.2005
Ve věku 89 let zemřel pátého dubna v Brookline ve státě Massachusetts významný americký spisovatel Saul Bellow, držitel Nobelovy ceny.

Příručky ho automaticky řadí ke generaci předních amerických židovských autorů vedle Bernarda Malamuda či Philipa Rotha, ale ve skutečnosti to byl solitér. Nejen kvůli tomu, že se na rozdíl od nich stal v roce 1976 sedmým americkým spisovatelem v historii, který dostal Nobelovu cenu za literaturu, a byl jediný, kdo získal třikrát Národní knižní cenu. Jako snad nikdo jiný se v nejlepších románech dokonale ponořil do krajin mysli váhavých intelektuálských hrdinů, kteří se marně pokoušejí překonat osud i smrt, a vylíčil jejich duševní zmatky originálním košatým jazykem. Narodil se jako Solomon Bellows 10. července 1915 coby nejmladší ze čtyř dětí v rodině ruských emigrantů v Lachine na předměstí Montrealu, ale po překonání vážné plicní choroby od devíti let vyrůstal v Chicagu. Pak přešel na Severozápadní univerzitu, kterou absolvoval v oboru antropologie a sociologie. První povídky publikoval již pod zkráceným jménem v Partisan Review v roce 1941. Za války sloužil u obchodního loďstva. V roce 1944 debutoval románem Rozkolísaný člověk o mladíkovi, jenž by rád do armády, ale nepřišel mu povolávací rozkaz. O tři roky později vydal Oběť (česky 1971), v níž pod zjevným vlivem Dostojevského řešil otázku antisemitismu. Ze stipendijních cest po Evropě si přivezl inspiraci k pikaresknímu dílu Dobrodružství Augieho Marche (1953, česky 1984). V hlavní postavě vrcholného " bildungsrománu" poprvé vykreslil věčného hledače a nepraktického snílka, který se snaží uchovat vnitřní svobodu. Mimochodem tím pomáhal zbořit přehrady mezi židovskými autory z Evropy a usedlou americkou " society", přičemž síla knihy přiměla okolí, aby si propříště zvyklo na to, že také židovská tematika je součástí hlavního proudu zámořské literatury. Následovala skvělá novela Ani den! (1956, česky 1966) o ztroskotanci Tommym Wilhelmovi, jenž se podřizuje diktátu peněz, se slavnou scénou pláče nad cizí rakví, tragikomický Henderson, král deště (1959, česky 1999) o prasečkářském milionáři, který naivně hledá sebepoznání v Africe, a zřejmě nejlepší Bellowova kniha Herzog (1964, česky 1968, 1993) s titulní figurou utrápeného muže, jenž " nosí nejdůležitější realitu v hlavě", jak poznamenal Josef Škvorecký, a manicky píše nikdy neodeslané dopisy všem: prezidentovi i Bohu. Planeta pana Sammlera (1970, česky 1998) přinesla motiv hrdiny, který sice přežil holocaust, ale setkává se s existenciálními problémy v džungli New Yorku, kde kafkovsky cestuje za umírajícím synovcem. Bellow pak přišel se skvělým Humboldtovým darem (1975, česky 1992), " komickou knihou o smrti", jež mu vynesla Pulitzerovu cenu. Jde o další pronikavý rozbor životní krize spisovatele (jehož předobrazem byl básník Delmore Schwartz), kterého míní zruinovat opuštěná manželka. Saul Bellow byl pětkrát ženatý, měl tři syny a ve čtyřiaosmdesáti ještě zplodil dceru. Před pěti lety vydal James Atlas jeho neautorizovaný životopis.

Ruský obraz z české sbírky se prodává v New Yorku

Zdroj: Nedělní svět
Datum: 10.04.2005
Asi největším překvapením předloňské aukční sezony byl obraz Vichy ruského impresionisty Konstantina Korovina. Jeho cena se na aukci společnosti Meissner & Neumann vyšplhala z vyvolávaných 280 tisíc korun na téměř 2,5 milionu. 21. dubna bude dražen v newyorské Sotheby's. Odhadován je na 250 tisíc dolarů (o 2 miliony korun víc, než za kolik se prodal v Praze). V Praze obraz v roce 2001 prý koupil jakýsi galerista ze Skandinávie. Do té doby byl v držení potomků Josefa Škvora, někdejšího ředitele Škodových závodů. Pokud se obraz v New Yorku prodá, zařadí se mezi nejdražší malířova díla. Rekord zatím drží jiný jeho pařížský obraz, vydražený loni v květnu v Londýně v přepočtu za více než osm milionů korun.

Album Zlatá mapa Ruska v galerii

Zdroj: Noviny Svitavska
Datum: 09.04.2005
Celkem 396 děl ruského výtvarného umění a sochařství, Státní Treťjakovské galerie v Moskvě a dalších hlavních uměleckých muzeí 25 oblastí Ruska zahrnuje knižní obrazové album "Zlatá mapa Ruska Mistrovská díla ruského umění", o něž byla obohacena Galerie umělecké fotografie v Moravské Třebové.
Pozoruhodné album zachycuje dějiny ruského a sovětského umění počínaje středověkem přes XVII. století až po dnešní dobu. Unikátní však není jen celá řada dosud nepublikovaných ilustrací, ale také šíře záběru, který nemá období ani mezi ruskými, ani mezi zahraničními publikacemi o umění. Česká republika je po Rusku, Německu a Rakousku teprve čtvrtou zemí, kde bylo dílo vydáno.
Jde o publikaci, která byla poprvé vydána v loňském roce Státní Treťjakovskou galerií v Moskvě za účasti Fondu na podporu muzeí "Poklady vlasti". Do české republiky se dostává díky finanční podpoře firem, které zaštítily vznik ruského originálu i limitované vydání knihy v českém jazyce určené pro sto nejvýznamnějších galerií, muzeí, uměleckých škol a knihoven.
Galerie umělecké fotografie v Moravské Třebové byla vybrána mezi tyto významné galerie a dovoluje si Vás touto cestou pozvat k prohlédnutí bohatě ilustrovaného alba a zvýšit tak povědomí, zejména mladší generace, o skvostech uchovaných v muzeích a galeriích. Vystavené album by mělo potěšit všechny, kteří mají zájem o umění, při návštěvě v moravskotřebovské galerii.

Album Zlatá mapa Ruska v galerii

Zdroj: Noviny Svitavska
Datum: 09.04.2005
Celkem 396 děl ruského výtvarného umění a sochařství, Státní Treťjakovské galerie v Moskvě a dalších hlavních uměleckých muzeí 25 oblastí Ruska zahrnuje knižní obrazové album "Zlatá mapa Ruska Mistrovská díla ruského umění", o něž byla obohacena Galerie umělecké fotografie v Moravské Třebové.
Pozoruhodné album zachycuje dějiny ruského a sovětského umění počínaje středověkem přes XVII. století až po dnešní dobu. Unikátní však není jen celá řada dosud nepublikovaných ilustrací, ale také šíře záběru, který nemá období ani mezi ruskými, ani mezi zahraničními publikacemi o umění. Česká republika je po Rusku, Německu a Rakousku teprve čtvrtou zemí, kde bylo dílo vydáno.
Jde o publikaci, která byla poprvé vydána v loňském roce Státní Treťjakovskou galerií v Moskvě za účasti Fondu na podporu muzeí "Poklady vlasti". Do české republiky se dostává díky finanční podpoře firem, které zaštítily vznik ruského originálu i limitované vydání knihy v českém jazyce určené pro sto nejvýznamnějších galerií, muzeí, uměleckých škol a knihoven.
Galerie umělecké fotografie v Moravské Třebové byla vybrána mezi tyto významné galerie a dovoluje si Vás touto cestou pozvat k prohlédnutí bohatě ilustrovaného alba a zvýšit tak povědomí, zejména mladší generace, o skvostech uchovaných v muzeích a galeriích. Vystavené album by mělo potěšit všechny, kteří mají zájem o umění, při návštěvě v moravskotřebovské galerii.

Ve filmech je Rusko zemí zločinu, míní Končalovskij

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 09.04.2005
V Rusku se proslavil Sibiriádou, v Hollywoodu thrillerem Tango a Cash. Ale pak se Andrej Michalkov-Končalovskij, bratr Nikity Michalkova, vrátil do vlasti a káže proti hollywoodské nákaze. "Podlehl jí i můj syn Jegor," přiznal jeden z hostů Febiofestu.
Ve svém vidění světa je sedmašedesátiletý režisér nesmlouvavý i rezignovaný. "Jegor má talent. Ale točí filmy Antikiller a Antikiller 2: Antiterror. Jsou úspěšné, jenže co je na nich ruského? Cožpak teta Máša z Uralu ví, co znamená antikiller? Bohužel v Rusku se dnes točí hlavně takové filmové McDonaldy: všichni na ně nadávají, všichni na ně chodí. Rusko v nich vypadá jako země, kde žijí jen zločinci a prostitutky, a jejich režiséři si za první milion koupí zlatého rolls-royce," shrnuje Končalovskij, bojovník proti globalizaci. Tvrdí, že mezinárodní tým ve sportu nevadí, ale v umění je strašný. Že AndyWarhol nebyl umělec, nýbrž šikovný podvodník, jenže dnešní děti odchované videohrami a filozofií Mickeyho Mouse nerozeznají "pop art od artu, pokleslé od vysokého". Protilék však nezná: "To období musíme prostě přežít."
Sám přežívá prací v televizi a divadle, dokončuje rockovou operu Zločin a trest a píše nový scénář. Ten poslední - Moskevský mráz -dal příteli ze zámoří, který z něj udělal rusko-americký thriller.

Rusové chtějí ke svým skokanům Hannawalda

Zdroj: Zlínské noviny
Datum: 09.04.2005
Němec Sven Hannawald dostal nabídku z Ruska dělat manažera reprezentačnímu týmu skokanů na lyžích. Olympijský vítěz, kterého potkal takzvaný syndrom vyhoření a v uplynulé sezoně vůbec nezávodil, se zatím stále nerozhodl, zda ukončí kariéru, nebo se pokusí oživit svou slávu a začne trénovat na olympijské hry v Turíně. Hannawald by odchodem do Ruska mohl následovat trenéra Wolfganda Steierta, který se věnuje tamním skokanům od loňského prosince. " Pokud už Hanni nebude skákat, mohl by se stát manažerem Rusů. Jeho jméno by pro nás byla velká pomoc, reprezentoval by národní tým a pomáhal shánět sponzory," uvedl Steiertův manažer Erich März. Hannawald se stal před třemi lety prvním skokanem, který vyhrál všechny závody na Turné čtyř můstků. Dvakrát získal titul mistra světa, ale pak začal mít psychické problémy a léčil se. Se Steiertem na téma možné spolupráce už údajně mluvil. " V minulosti jim to spolu šlo, Sven si ale musí všechno promyslet," dodal März. Hannawaldův manažer však nadšení ruské strany mírnil. " Sven momentálně nemá ambice pro tuto branži. Jeho prioritou zůstalo samotné skákání. Předně mu záleží na tom, aby byl stoprocentně zdravý," řekl Werner Heinz. Pokud by se německý skokan rozhodl vrátit k závodění, musí tak učinit co nejrychleji, protože ho tlačí čas. Svaz mu již dříve vzhledem ke koncepční přípravě na olympiádu stanovil jako nejzazší termín duben. " Příští týden se sejdeme, abychom si ujasnili, jaké jsou Svenovy plány," potvrdil dnes ředitel německého svazu Thomas Pfüller. Rusové mají s německými odborníky dobré zkušenosti. Steiert, který udělal z Dimitrije Vasiljeva skokana světové třídy a ruské družstvo dovedl k pátému místu na mistrovství světa v Oberstdorfu, se o ruské reprezentaci vyjadřuje jako o ` spícím obrovi'.

Rosa získal ruský titul

Zdroj: Zlínské noviny
Datum: 09.04.2005
Togliatti Český hokejista Pavel Rosa slaví s Dynamem Moskva titul v ruské lize. Nejlepší tým základní části vyhrál třetí finálový duel na ledě Lady Togliatti 2: 1 po samostatných nájezdech a celkově vyhrál 3: 0 na zápasy. Moskevské Dynamo, za nějž hrál v této sezoně i Martin Havlát, převzalo štafetu od Avangardu Omsk, který vyřadilo v semifinále. Slavný tým z metropole získal celkově desátý titul v historii, naposledy se radoval před pěti lety. Včerejší vyrovnané utkání zahájili pozdější vítězové lépe, již v šesté minutě otevřel skóre Čupin. Ještě do přestávky však vyrovnal v přesilovce domácí Vorobjev a začalo drama. Gólu se však diváci v Togliatti už nedočkali ani v nastavené desetiminutovce, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich byli úspěšní Frolov, Charitonov a Dacjuk, za domácí se trefil pouze v druhé sérii Viktor Kozlov. Rosa, jenž byl nejproduktivnějším hráčem týmu v základní části, se tentokrát do statistik nezapsal, stal se nicméně včetně trenéra Vladimíra Vůjtka sedmým českým mistrem ruské Superligy.

Buchlovice v Moskvě

Zdroj: Slovácké noviny
Datum: 09.04.2005
O Buchlovicích, Velehradě, Luhačovicích, ale i dalších městech jižní Moravy již vědí i v Moskvě. Představitelé Zlínského kraje je totiž čtyři dny propagovali v ruské metropoli. " Tato cesta navázala na naše dřívější setkání se zástupci jedné z největších cestovních kanceláří v Rusku, k němuž došlo při jejich nedávné návštěvě České republiky. Je také výsledkem dobré spolupráce Zlínského kraje a města Zlína, kdy Zlínský kraj podpořil dlouhodobé úsilí města Zlína přivést do regionu ruské turisty," uvedl radní Jindřich Ondruš, který je zodpovědný za oblast cestovního ruchu. Současně poukázal na to, že Rusové dnes podle statistik patří mezi návštěvníky s nejdelší dobou pobytu a spolu s Japonci zaujímají první místa v žebříčku turistů, kteří na dovolené nejvíce utrácejí. " Jsou to ovšem také cizinci vyžadující služby na vysoké úrovni. Dosud navštěvovali v České republice hlavně Prahu a Karlovy Vary, je proto velmi žádoucí obrátit jejich pozornost a cíle cesty také na Moravu včetně Zlínského kraje," uvedl radní Ondruš. Představení se uskutečnilo ve spolupráci s Českou centrálou turistického ruchu - Czech Tourism a ruskou cestovní kanceláří v prostorách Českého centra. Prezentaci navštívilo asi 130 touroperátorů z Moskvy a dalších oblastí Ruska.

Končalovskij kritizuje syna i Hollywood

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 08.04.2005
Přední ruský filmař Andrej Končalovskij je znepokojen tím, že filmová tvorba ztrácí národní identitu. "Je třeba postavit se proti tsunami globalizace, neboť globalizace rovná se hollywoodizace," řekl na včerejší tiskové konferenci v Praze, kterou navštívil jako host Febiofestu.
"Také kopaná už není národním sportem, v nejlepších mužstvech hrají mezinárodní sestavy. Ve sportu to nevadí, ale v umění to je hrozné," řekl ČTK. Už to, že i v Praze vidí všude reklamy na colu, mu připomíná stav kinematografie ve světě. "Nejúspěšnější ruské filmy jsou ty, které se v Rusku natáčejí, ale ztratily ruskou duši. Všichni na ně nadávají, ale chodí na ně. Stejné je to kdekoli na světě," uvedl.
Podle Končalovského, který je také významným divadelním režisérem a dobrým pianistou, už Hollywood netočí o amerických problémech, to prý dělají jen nezávislí tvůrci. "Opustil jsem Hollywood před patnácti lety, za tu dobu tato studia vychovala novou generaci diváků. Ti si hrají videohry a jejich filozofie je filozofií Mickeyho Mouse," řekl. Na tuto cestu se prý vydal i jeho syn, který natáčí podobné snímky. "Podle nich je Rusko zemí zločinců a prostitutek," dodal osmašedesátiletý Končalovskij, a vyjádřil naději, že to Evropa přežije. (čtk)

CSKA jako ruský tank

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 08.04.2005
Fotbalisté CSKA Moskva v úvodním čtvrtfinále Poháru UEFA převálcovali Auxerre 4:0 a o postup do dalšího kola asi přijdou jen sotva. Hostům ovšem scházeli tři klíčoví obránci včetně Bolfa. Austrii Vídeň proti Parmě chyběl nemocný Sionko, jeho krajan Vachoušek alespoň nacentroval Milovi na vyrovnávací gól.

CSKA Moskva - Auxerre 4:0
(21. vlastní Mathis, 63. Ignaševič z pen., 71. Vágner, 77. Gusev),

Austria Vídeň - Parma 1:1
(61. Mila - 34. Bonera),

Newcastle - Sporting Lisabon 1:0
(37. Shearer),

Villarreal - Alkmaar 1:2
(14. Roman - 14. Landzaat, 74. Nelisse).

Strážci budou bránit rvačkám v ruské Dumě

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 08.04.2005
Ruským poslancům by ve rvačkách přímo v zasedacím sále měli v budoucnu bránit speciálně vybraní a připravení úředníci. Příslušné změny zákona navrhl organizační výbor Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, krátce poté, co si zákonodárci přímo na zasedání vyřizovali své rozepře ručně. Pokud změny začnou platit, budou moci ochránci pořádku na příkaz předsedy parlamentu uklidňovat poslance i za použití síly.
"Budou to muset být lidé nejen s dobrou fyzickou kondicí, ale i výborní psychologové," vysvětlil novinářům předseda výboru Oleg Kovaljov. Existence úředníků připravených zasáhnout při rvačkách mezi poslanci není podle něj v rozporu s poslaneckou imunitou.
Podnětem k návrhu byl pěstní souboj z konce března mezi místopředsedou dumy Vladimirem Žirinovským z Liberálnědemokratické strany Ruska a Andrejem Saveljevem ze strany Vlast. Nebyla to přitom zdaleka první agrese mezi zákonodárci v jednací síni ruského parlamentu.
Oba účastníci poslední rvačky si ale myslí, že navrhovaný institut "dumských komisařů" není potřeba. Podle Saveljeva by rvačkám zabránilo pouze to, kdyby do parlamentu nebyli voleni "bandité a duševně nemocní". Žirinovskij je zase přesvědčen, že noví úředníci se státu nevyplatí.


Febiofest: režisér Končalovskij proti globalizaci v kultuře

Zdroj: Právo
Datum: 08.04.2005
Ostře proti globalizaci v kultuře mluvil na včerejší tiskové konferenci světoznámý ruský režisér Andrej Končalovskij, jehož snímky Dům bláznů, Odysea, První učitel, Strýček Váňa a Šlechtické hnízdo festival uvedl v retrospektivní přehlídce k jeho poctě.
"Dívám se na Prahu a vidím samou colu. Stejné je to v jiných městech a také v kinematografii. Ruské filmy nemají ruskou duši, ale jsou to hity. I můj syn Jegor točí velmi úspěšné "mcdonaldy", na které všichni nadávají, ale všichni na ně chodí a ty filmy vydělávají spousty peněz. Totéž je ale i ve Francii a prakticky všude na světě - filmy bez identity, bez národní duše," řekl Končalovskij na adresu současné světové kinematografie.
Starší bratr oscarového režiséra Nikity Michalkova žil a pracoval několik let v Hollywoodu a tvrdí, že i tato svatyně filmového průmyslu se hodně změnila: "Skončila doba velkých amerických filmů, skončila doba, v níž Scorsese točil své první snímky. Dnes se globalizace rovná hollywoodizaci a postihuje i Ameriku s výjimkou nezávislých tvůrců. K současné ruské tvorbě poznamenal, že podle ní žijí v Rusku jen prostitutky a zločinci.
"Ne, že by tam kurvy a bandité nebyli, je jich dost a dost, ale pořád je v Rusku většina slušných lidí, kteří ovšem žijí jako v neolitu. Mnozí se živí sběrem hub a lesních plodů, občas mají na balkóně slepici. O nich a pro ně ovšem v Rusku nikdo netočí," řekl Končalovskij.
Když měl zavzpomínat na svého neméně slavného vrstevníka Andreje Tarkovského, Končalovskij nejprve zažertoval: "Co chcete slyšet? Kousal si pořád nehty a dělal to tak dlouho, až jsme se rozešli... Že to byl nesmírný talent, to přece ví každý, to nemusím říkat. Byly to hezké časy, studovali jsme spolu, psali, pracovali, měli úspěch, všechno bylo snadné, protože jsme byli mladí. Pak nás začali zakazovat, a to bylo také dobré: stali jsme se okamžitě hrdiny. Ale myslím, že kdyby žil Tarkovskij dnes, v Rusku by filmy netočil - nikdo by mu na ně nedal peníze," dodal s povzdechem Končalovskij.


Mizérie manželek oligarchů

Zdroj: Právo
Datum: 08.04.2005
Román Casual - okénko do zlatých klecí a světa ubohosti miliardářských paniček dnešního Ruska - se stal okamžitým bestsellerem. Světlé i temnější stránky života manželek a milenek ruských mocenských představitelů poodhalila elegantní brunetka Oksana Robski.

Váhu jejímu svědectví přidává fakt, že píše z vlastní zkušenosti. Potkal ji totiž stejný osud jako hlavní hrdinku románu s anglickým názvem Casual (Všednost) -i ona byla manželkou bohatého obchodníka, zastřeleného nájemným vrahem.
Do hermeticky uzavřeného prostředí horních deseti tisíc novozbohatlíků jí ovšem otevřel cestu také fakt, že v minulosti šéfovala agentuře, zajišťující bodyguardy pro ženy slavných. Ti se v Moskvě soustřeďují okolo Rublevského prospektu, přezdívaného také Zlatá míle.
Západní výpadovku z metropole lemují supersídla popových idolů i oligarchů, včetně dnes vězněného exšéfa ropného gigantu Jukos Michajila Chodorkovského. Je téměř symbolické, že cesta míří k vesnici Novoje Ogarevo, kde se nachází venkovská rezidence prezidenta Vladimira Putina. Oksana Robski, která bydlí ve stejné lokalitě, prohlašuje, že kniha je nepříliš pečlivě maskovanou autobiografií.

První potrefené

Autorka sice používá pouze křestní jména, známé postavy ruské smetánky jsou ale ruským čtenářům patrné na první pohled. Na knihu si už postěžovala dvaadvacetiletá Ksenija Sobčaková, dcera zesnulého reformátora a petrohradského starosty. Také Uljana Cejtlinová, manželka jiného miliardáře tvrdí, že se v románu našla.
Jejich nelibost je do značné míry pochopitelná. Hrdinky knihy totiž zabíjejí většinu volného času na kokainových večírcích, v pánských striptýzových klubech, za bílého dne zase v obrněných džípech vyrážejí na nekonečné nákupní tahy nebo pijí po kavárnách litry kapučín.
Hlavní postava románu plánuje pomstu za smrt svého manžela, to jí ale nebrání, aby většinu času netrávila s kamarádkami ze stejné vrstvy ve věhlasných restauracích Vogue Café a Veranda u Dači. Ačkoli kniha líčí totálně dekadentní prostředí, ke škodolibé radosti obyčejných Rusů neskrývá, jak nešťastné manželky oligarchů jsou.

Ani den bez strachu

Jejich život je zcela ve vleku obav o život manželů a milenců, a pokud je ochranka dostatečně silná, stále je ještě dost prostoru ke strachu, že jim partneři utečou s atraktivními sekretářkami.
"Někdy je dobré začít pít šampaňské hned ráno," říká v jednom dialogu hrdinka románu. "Tak se zbavíš nutnosti trávit celý den střízlivá a vyděšená."
Jedenatřicetiletá Oksana Robski se netají radostí nad úspěchem knihy. "Možná, že nám takzvaní obyčejní lidé přestanou závidět. Možná, že pochopí složitosti našeho života i to, že ne každý má na něj dostatek sil," řekla ruskému tisku.
Vyrostla na typickém ruském sídlišti na okraji Moskvy, později však zbohatla na prodeji orientálního nábytku. Poté, co byl její manžel zastřelen koncem 90. let na schodech vlastního domu, se přestěhovala na Zlatou míli. Znovu se vdala, rozvedla, a nyní žije raději sama.
Dušuje se, že román je až na několik vylepšení zcela pravdivý, včetně ženy, která se svým pudlíkem létá k veterináři na Floridu, anebo její kamarádky, která barví srst svého psíka podle momentálního odstínu svých šatů.
"Do děje jsem zahrnula všechny své známé. Kdo mě má rád, ten mě milovat nepřestane, a kdo mě nesnáší, toho bych si nezískala, ani kdybych na něj skládala oslavné ódy," říká Oksana.
Práva na zfilmování románu už zakoupil kultovní filmový producent Sergej Šlijanc, který slibuje natočit megafilm do jednoho roku.

Coca-Cola získá čtvrtinu ruského trhu

Zdroj: Ekonom
Datum: 07.04.2005
Umožní jí to převzetí ruské dvojky na trhu - společnosti Multon. Podle analytiků činí hodnota ruské firmy 600-800 mil. dolarů. Obchod schválil ruský antimonopolní úřad, Coca-Cola ale čeká na vyjádření Evropské komise.

Rusku svobodu, ne demokracii

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 07.04.2005
Před dvaceti lety zahájil Michail Gorbačov politiku perestrojky a glasnosti, která vedla ke konci studené války. Vztahy mezi Ruskem a Západem teď ale opět prostoupil chlad. Prezident Vladimir Putin je často kritizován za to, že vede Rusko špatným směrem. Lidé, kteří Putina v roce 2000 označovali za člověka, s nímž mohou obchodovat, jej dnes veřejně plísní.
Politici na Západě přirovnávají Putina k Mugabemu či Mussolinimu. Putin palbu opětuje a obviňuje Západ, že se snaží Rusko oslabit a roztříštit. Putinovi kremelští spolupracovníci pak připomínají zastánce appeasementu, kteří se snažili vytlačit Hitlera na východ. Putin sám kdysi Západ obvinil, že se snaží přesměrovat do Ruska muslimský radikalismus.

Zděděné císařství
Proč tak ostrá změna tónu? V počátcích transformace se většina postkomunistických národů téměř instinktivně obrátila k období, které komunismu těsně předcházelo. Pobaltské státy oživily své ústavy ze 30. let, Arméni a Ázerbájdžánci vzkřísili své politické strany z konce druhé dekády 20. století a z východní Evropy se opět stala Mitteleuropa.
Západoevropané a Američané měli z oživování minulosti obavy. Báli se opětovného propuknutí historických nenávistí a třenic, které se projevily v bývalé Jugoslávii. Tyto obavy byly silnou oporou rozšíření Severoatlantické aliance i Evropské unie.
Rusko se navrátilo k carismu. Zpočátku to nebylo všem jasné. Boris Jelcin byl vstřícný k Západu, toleroval otevřenou debatu a z několika osob udělal oligarchy. Byla mu udělena presumpce neviny a jeho antikomunismus byl povýšen na náhražku demokracie. Rusko bylo nepochybně svobodnější než kdykoli předtím, a to ve všech ohledech; dobrých i špatných.
Obrázek, který Rusko sobě i ostatním předkládalo, byl ale silně pokřivený. Parlament byl rušný, ale v podstatě bezmocný. Elektronická média sice obvykle úřady kritizovala, patřila však hrstce lidí a závisela na vkusu, zájmech a osudu svých vlastníků. Jelcin předal moc Putinovi jako král svému následníkovi. To nám o jeho režimu říká víc než cokoliv jiného.
Putinův režim je již otevřeně carský. Jeho krotká a povolná Duma se podobá Dumě cara Mikuláše II. Totéž platí i o Putinových gubernátorech. Ruský kapitalismus závisí na úřadech a v politice nehraje nezávislou úlohu.
Samozřejmě to neznamená, že mezi Ruskem Vladimira Putina a Mikuláše II. neexistují rozdíly. Jde však o to, že Rusko se vrátilo na dějinnou stezku svého vývoje. Do bodu, kde se všechno zvrtlo. Vnitrostátní situace, globální prostředí i historická paměť ruského lidu svorně působí proti riziku, že by Rusko muselo znovu prožít své pohnuté dějiny. Rusko se však, stejně jako západní Evropa, bude rozvíjet po etapách.

Přinese právo spotřebitel?
To znamená, že v ruském případě si musíme dávat velký pozor při používání slova demokracie. Demokracie byla téměř všude dosti pozdním dítětem kapitalismu, neboť vyžaduje, aby se uchytila a rozvinula sebevědomá střední třída. Toho je možné dosáhnout jedině úspěšným a trvalým kapitalistickým rozvojem.
Politika v Rusku prozatím patří elitám. Má-li se Rusko pohnout vpřed, musí se tyto elity dohodnout, komu co patří, kdo stanovuje pravidla a jak tato pravidla měnit. To nevyžaduje demokracii, ale spíš ryzí ústavní řád. Carské Rusko je potřeba změnit na obdobu císařského Německa. To sice nebude snadné, ale máme dobré důvody k optimismu. I když se hodně píše o Putinově Rusku, je zbytek země často přehlížen. Putinovo Rusko znamená Kreml a byrokracii. Jsou sice nejvlivnější, ale nepředstavují celé Rusko.
Milióny ruských spotřebitelů využívají svého práva vybírat si v rostoucích řetězcích supermarketů, plná letadla obchodních cestujících směřují denně do Londýna i Curychu a rekreanti znovuobjevili Středozemní moře. Všichni jsou součástí Ruska za hranicemi Putinovy sféry. Jejich Rusko poroste i tehdy, až Putin odejde.

Cesta k postimperialismu
Současná ruská agenda se tolik netýká demokracie, ale svobody. I dnes je nedemokratické Rusko do velké míry svobodné. Rusko potřebuje nahradit zastaralý carský systém a vybudovat moderní stát, který by svobodu institucionalizoval. Potřebuje také moderní občanskou společnost, která by stabilizovala jeho multietnické postimperiální obyvatelstvo.
To vyžaduje určitý liberalismus, který prosazuje svobodu, reformy a národní stát. Takový liberalismus dnes v Rusku chybí. Ani vláda, ani současná opozice jej nenabízí. Rusové se musí poohlédnout mimo Putinovo Rusko.
Co se Západu týče, je marné snažit se Putina a jeho tým dovést zpět k demokracii nebo ho trestat sankcemi, které ničemu nepomohou. Západ musí pochopit, kde Rusko stojí na časové ose dějin. Ne se to snažit zahnat přáními.
Politickou propast může zúžit jedině domácí kapitalistický rozvoj. Prozatím by Amerika a Evropa měly svůj přístup vůči Rusku zakládat na společných zájmech. Nikoliv na očekávání společných hodnot.
Autor je ředitelem výzkumu v moskevském centru Carnegieho nadace pro mezinárodní mír (c) Project Syndicate 2005, www.project-syndicate.org

Putinovo Rusko, tedy Kreml a mocní úředníci, nedává úplný obrázek. Milióny spotřebitelů využívají svého práva vybírat si v záplavě supermarketů a evropských destinací. Jejich Rusko poroste i tehdy, až Putin odejde.

Vláda schválila novou strategii pro Rusko

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 07.04.2005
Vláda včera schválila novou strategii prosazování obchodně-ekonomických zájmů v Rusku, kterou kabinetu předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Od strategie si MPO slibuje snížení schodku obchodní bilance s Ruskem, která dlouhodobě vykazuje mnohamiliardové deficity. "Strategickým cílem je v prvé řadě zajištění dynamického růstu vývozu zboží, služeb a investic cestou zlepšení konkurenceschopnosti a zvýšení přítomnosti českých subjektů na ruském trhu," uvedlo MPO na svých webových stránkách.

Děti z Beslanu přijedou na léčení v létě

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 07.04.2005
V karlovarské léčebně Mánes se budou o prázdninách léčit další dvě skupiny dětí a dospělých, kteří přežili loňský útok teroristů v jihoruském Beslanu. "Prázdninový termín navrhla ruská strana, aby děti nezameškaly vyučování," řekl karlovarský konzul Ruské federace Vladimír Godina. Původně se počítalo, že turnusy se budou střídat v léčebně Mánes od loňského prosince. Přijely však jen dvě skupiny ze čtyř dohodnutých.

Divadlo v rozhlase uvede ruskou hru

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 07.04.2005
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích pokračuje v cyklu Divadlo v rozhlase dnes od 19 hodin v budově Českého rozhlasu. Hru ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Kyslík tvoří deset skladeb, z nichž každá zpochybňuje vžitou interpretaci jednoho z božích přikázání. Vstupné je 50 korun.

V Rusku je na internetu 17,6 mil. lidí

Zdroj: Právo
Datum: 07.04.2005
Počet uživatelů celosvětové počítačové sítě internet loni v Rusku vzrostl o tři milióny lidí a překročil tak 17,6 miliónu. Přístup k internetu tak má 16 procent dospělé ruské populace. Uvádí to průzkum Fondu veřejného mínění (FVM). Ruský ministr informačních technologií a spojů Leonid Rejman ve středu na jednání vlády oznámil ještě vyšší číslo - podle něj je uživatelů internetu dokonce 18,5 miliónu. Nejvíce Rusů - 46 procent - používá internet doma, 41 procent pak v práci.

Chtějí zachránit školu v Ruské

Zdroj: Právo
Datum: 07.04.2005
Střední zdravotnická škola v Ruské ulici v Praze 10, které hrozí sloučení se Střední zdravotnickou školou na tř. 5 května, což se nelíbí studentkám prvně jmenované, má šanci na záchranu.
"Argumenty reprezentantů školy se není možné nezabývat a já o nich budu informovat představitele magistrátu," uvedl náměstek Rudolf Blažek (ODS), který se včera zúčastnil jednání s vedením školy. "Škola je v areálu Vinohradské nemocnice, což výrazně zkvalitňuje výuku i vykonávání praxe. V zájmu naší městské části je, vzhledem k věkově nejstaršímu obyvatelstvu z celé Prahy, podporovat vzdělávání v těch oborech, které souvisí právě s problémy stárnutí populace," vysvětlil starosta desáté části Milan Richter (ODS).

Rusové jsou nejlepší hackeři na světě

Zdroj: TechNet.cz
Datum: 07.04.2005
ruské policie obecně nazývané "K", které se zabývá problematikou cyber zločinnosti, varovalo že ruští hackeři jsou stále nebezpečnější.
Náměstek odboru Boris Miroshnikov to uvedl na probíhajícím kongresu e-Crime v Londýně. "Všichni vědí, že ruští programátoři jsou nejlepší na světě a to je důvod proč máme i nejlepší hackery na světě" doplnil Miroshnikov. Zároveň vyzval účastníky aby společně usilovali o jednotné zákony ošetřující internetový zločin.
Hackerství se někteří jedinci věnují již od dětství a ve chvíli kdy zjistí, že se takovou činností dá velmi rychle zbohatnout, stává se jejich počínání ještě nebezpečnější.
V úterý 5.4. uveřejnila National Hi-Tech Crime Unit, že takzvaný cyber zločin stál firmy ve Velké Británii celkem 2,4 miliardy liber za rok 2004. Miroshnikov označil tuto zprávu z velmi alarmující. " Pokud se podíváme do statistik za léta 2001, 2002, 2003 zjistíme, že se tento druh zločinu zdvojnásobil" dodává Miroshnikov.
Ruští hackeři nechvalně prosluli například DoS (Denial-of- service) útokem na britské hrací webové stránky.

Rusko: na vlka, nebo na medvěda?

Zdroj: Květy
Datum: 07.04.2005
"Střelit pořádného medvěda, to je můj životní sen!" prozrazuje nadšený nimrod Vladimír Pavlíček (54). "Dlouho jsem na to ale neměl peníze. Až teď, když děti odrostly, začínám šetřit na vytoužený lov..."

Medvěda lze střelit na Slovensku či třeba v Rumunsku, ti největší a nejkrásnější jsou ale nepochybně v Rusku. "Opravdoví obři jsou prý na Kamčatce. Má jít o nej-větší poddruh medvěda hnědého na světě," líčí Vladimír Pavlíček. "Staré kusy váží i víc než půl tuny. Nejlepší čas pro jejich lov je právě teď na jaře, kdy ještě mají hustý zimní kožich, ale už nejsou zalezlí v brlozích."

Lovy jako za cara

Celé Rusko je dnes pro lovce z celého světa jeden obrovský "švédský stůl". Bohatství zvěře trofejové i docela obyčejné láká milovníky lovu ze všech příjmových kategorií: kdo nemá na medvěda, může vyrazit třeba aspoň na kachny.
Právě Kamčatka je přitom spolu se Sibiří považována za medvědí ráj. "V cestovní kanceláři, která pořádá lovecké výpravy, mi Kamčatku vylíčili v nejrůžovějších barvách," usmívá se nimrod. "Po revíru se létá vrtulníkem a jezdí na sněžných saních. Když se právě neloví, lze se vykoupat v horkých pramenech nebo zajet do údolí sopečných gejzírů. Samozřejmostí prý je dostatek vodky, šampaňského, kaviáru, uzeného lososa i místní speciality - kamčatských krabů. Prostě život jako za cara!
Cena za dobytí medvědího ráje je ovšem také dost exkluzivní. "Za čtrnáctidenní lov mám v přepočtu dát asi sto sedmdesát tisíc korun, přičemž v ceně je odstřel jednoho medvěda bez omezení velikosti," dozvídáme se. "K tomu si ale musím zaplatit dopravu na místo. Medvěd mě tak vyjde skoro na jednu fabii! A přitom nikde není psáno, že se mi opravdu podaří nějakého trefit. Pokud ne, vrátí mi cestovka asi třetinu peněz. Ostudu bych však doma měl do konce života."

Lákají na levný dolar

Vystřelit si na obry z Kamčatky je skutečně luxusní povyražení, jejich huňatí bratránci na Sibiří ovšem vyjdou na polovic. Lov přitom probíhá stejně: každý z nimrodů má za průvodce zkušeného místního lovce, s nímž se pohybuje po revíru buď na lyžích, nebo na lodi či nějakým sněžným vozidlem.
Medvědů je tam prý tolik, že není problém spatřit jich za den třeba pět! Na kterého z nich vystřelit? To si lovec domlouvá se svým průvodcem, jenž také v případě potřeby poradí jak se ke zvířeti nejlépe přiblížit a kdy zmáčknout spoušť.
Pro zvlášť náruživé lovce je možné přikoupit i odstřel druhého kusu medvěda. Ten stojí oproti ceně prvního kusu zhruba polovinu. Třeba na Sibiři dáte za prvního huňáče v přepočtu necelých 90 000 Kč, za druhého pak už "jen" 50 000 Kč.
Cestovní kanceláře, jež lovy nabízejí, přitom zdůrazňují současnou výhodnost svých cen. "Odvíjejí se od dolaru, jehož kurs vůči koruně stále klesá," argumentují. "Je možné, že pro našince už lovy v Rusku nikdy nebudou tak levné."

Na vlka po starodávnu

Zásluhou kursovních hrátek si tak může český lovec levněji vystřelit na řadu nevídaných zvířat: třeba na rysa (60 000 Kč; smečka zuřivých psů mu ho napřed vyžene do koruny stromu) či na obřího losa z Čukotky; ten stojí asi 160 000 Kč a jeho impozantní trofeje váží až 40 kilogramů!
Pro znalce může být určitě zajímavý tradiční staroruský lov vlka v leči. To je vlastně jakási past, v níž jsou vlci drženi za pomoci praporků a lidským pachem
napuštěných tabulek. Plaché šelmy se bojí překážky překonat, pohybují se jen uvnitř leče a jejich odlovení je tak mnohem snadnější. Cena: kolem 50 000 Kč.
Nebo je snad lákavější sibiřský srnec (za 15 000 Kč), kňour (za 15 000 Kč) či kozoroh (za 50 000 Kč)? V nabídce jsou i kabaři, izjubrové a další místní druhy zvířat. V případě lovů na velká zvířata bývá lov kachen či ryb jako zábava pro volné chvíle už zahrnut v ceně...

Střílení přes plot? No fuj!

Zatímco v nedozírně velkém Rusku je zvěře spousta a lovci mají téměř vždy úspěch zaručen, na jiných místech světa tomu tak není. Mnozí lovuchtiví jedinci navíc ani nechtějí trávit dny v chladu a nepohodlí (což zase jiným připadá velmi romantické).
Za oceánem proto pro ně vymysleli takzvané lovy za plotem. Něco podobného bylo v 16. až 18. století i u nás, pak však byl takový druh lovu uznán za nedůstojný a přestal se provozovat. V USA a Kanadě ale i zavřou zvířata do obory o velikosti od jednoho hektaru výše a na posedy pustí lovce s puškami! Není pak divu, že úspěšnost lovu je 100% (zatímco v otevřené přírodě asi 20%) a provozovatelé těchto atrakcí můžou dát záruku na zabití všech zaplacených zvířat.
Úděsné navíc je, že často jde o krotká zvířata vyrostlá na farmách či odkoupená ze zoo, která jdou s důvěrou vstříc své smrti...

Sumci kategorie sumo

Jedny z nejlepších rybářských revírů světa jsou dnes v Mongolsku (tamní lidé kupodivu ryby moc nejedi") a v Rusku. Matička Volha nabízí sumce o váze až 150 kilogramů či 12kilogramové štiky! Loví se za dozoru profesionálních průvodců ráno a večer, přičemž jeden den vyjde asi na 3 000 Kč. Sice se stravou a ubytováním, ale bez dopravy, která stojí asi 20 000 Kč.

Kazachstán se nese na ropě

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 06.04.2005
O Kazachstánu se mluví jako o zemi, jejíž ekonomika je dobře promazaná ropou. Především díky vývozu této suroviny je růst hrubého domácího produktu výrazný. "Jde téměř o čínské poměry," soudí list Handelsblatt.
Tato rozlohou největší středoasijská země je už kvůli svému nerostnému bohatství oblíbená investory. Oficiální údaje sice uvádějí, že od získání nezávislosti získal Kazachstán jen 29 miliard dolarů přímých zahraničních investic. Ovšem v v zemi žije jen něco přes patnáct miliónů obyvatel. Firmy oceňují i bankovní systém, který je nejspolehlivější v oblasti.
Pravdou je, že prezident Nursultan Nazarbajev vede zemi tvrdou rukou. Rodina prezidenta také kontroluje těžbu ropy a zemního plynu.
Podaří se Nazarbajevovi udržet klid a když ano, za jakou cenu? To je otázka, kterou si kladou i ropní experti poté, co v Kyrgyzstánu svrhla opozice vládu a slibuje pohyb směrem k demokratickým pořádkům. Pozorovatelé tvrdí, že vůči podobnému vývoji nejsou imunní ani jiné země oblasti, Kazachstán nevyjímaje.
Otázka o to naléhavější, že Kazachstán je důležitým producentem, který chce letos těžit až 1,2 miliónu barelů ropy denně. V zemi investovala řada západních ropných koncernů, mezi nimi Chevron-Texaco, Exxon Mobile, Agip, Philips Petroleum a další.
V každém případě se předpokládá, že Kazachstán má ze všech pobřežních států Kaspického moře (vyjma Íránu) největší zásoby ropy a zemního plynu. Ale o jak velké zásoby jde, vlastně nikdo neví. "Metody průzkumu jsou velmi konzervativní," konstatuje energetická agentura EIA. Příchod západních investorů může situaci změnit.
V každém případě si Kazachstán dělá nárok na velkou část severovýchodu Kaspického moře, kde se nacházejí dosud největší známá ropná naleziště. Například ložisko Kašagan, o kterém je jisté, že jde zřejmě o největší nově objevené naleziště za posledních třicet let. Zveřejněné odhady zásob říkají, že by Kazachstán mohl mít zásoby až osmnáct miliard barelů ropy. To by zhruba odpovídalo zásobám, jaké jsou přisuzovány Alžírsku.
Po objevení Kašaganu a dalších úspěšných průzkumných vrtech se přepokládá, že Kazachstán může brzo předstihnout v těžbě dosavadního primuse regionu, Ázerbájdžán. "Věřím, že nejsme daleko doby, kdy budeme těžit nejméně dva milióny barelů ropy denně," citovala agentura Reuters kazašského ministra ropného průmyslu.
Těžba ropy v Kazachstánu rostla mezi lety 1999 až 2004 v průměru o čtrnáct procent ročně. Produkce se do roku 1991, kdy tato středoasijská republika získala nezávislost, zdvojnásobila. Do roku 2020 by země mohla těžit kolem osmi miliónů barelů ropy denně. Největší část nárůstu těžby by měla pocházet z nově otevřených polí jako Kašagan, Tengi a Karašagank.
Ropné pole Kašagan leží u severního pobřeží Kaspického moře, poblíž města Atyrau. Podle odhadů prospektorů by tu mohla být rezerva sedmi až devíti miliard barelů ropy. Ovšem při nasazení moderních těžebních metod by se mohlo dospět k výtěžnosti mezi devíti a třinácti miliardami barelů. Jde přibližně o stejné množství, jaké má Brazílie, druhý největší producent ropy v Latinské Americe.
Rozjezd těžby na plný výkon si podle zprávy EIA vyžádá investice odhadované na 29 miliard dolarů. Pravdou je, že ropa obsahuje vysoký podíl síry a těžební plošiny musí být konstruovány s ohledem na extrémní podmínky, jaké panují v této části Kaspického moře.
Pole Tengiz leží při bažinatém severovýchodním pobřeží Kaspiku. Koncern Chevron-Texaco, součást těžebního konsorcia, odhaduje zásoby na šest až devět miliard barelů. Už příští rok by se tu mělo těžit až 450 tisíc barelů ropy denně. Horní hranice denní těžby by mohla dosáhnout 700 tisíc barelů do konce desetiletí. Přibližně 271 tisíc barelů tropy denně se dostává do ruského přístavu Novorossijsk systémem ropovodů Kaspického konsorcia ropovodů (CPC).
Ropné pole Karašaganak, leží na pevnině poblíž hranic s Ruskem, nedaleko nalezišť u Orenburgu. Těží na něm konsorcium Karachaganak Integrated Organization (KIO), vedené britskou firmou British Gas a italským koncernem ENI. Pole by mělo mít zásoby odhadované na 2,4 miliardy barelů ropy a zemní plyn, který by měl při současné těžbě vystačit na čtyřicet let. To je také předpokládaná životnost projektu. V srpnu roku 2004 se tu těžilo 210 tisíc barelů ropy a kondenzátu denně. Do roku 2010 by se měla těžba zvýšit na půl miliónu barelů denně. Většina ropy je zatím zpracovávaná v ruském Orenburgu. V roce 2003 bylo pole napojeno na síť CPC. Loni v červenci tudy proudilo denně na padesát tisíc barelů ropy, což snížilo závislost těžebního konsorcia na odběrech z Ruska.
Plány zahraničních společností s kazašskou ropou a plynem nyní závisejí na tom, zda se podaří udržet klid. A zda země zůstane vzorným společníkem Západu, tvrdí agentura Reuters. Přes všechny obavy o dalším vývoji to ale nevypadá zatím na to, že by se investoři chystali odejít.


Jiří Popelka hraje v ruské zimě, pozorně sleduje Jaromíra Jágra

Zdroj: Českobudějovické listy
Datum: 06.04.2005
Těsně po Velikonocích se krátce ze svého angažmá v Rusku ozval Jiří Popelka, který před časem pomáhal volejbalistům Jihostroje k zisku mistrovského titulu.
"Jaro v Rusku probíhá po ruském způsobu, jaru v Čechách se nepodobá ani trochu." Velikonoce v Rusku ovládla naplno zima.
"Teploty se ne a ne dostat nad nulu," postěžoval si Popelka.
"O velikonočním pondělí tu bylo krásných minus patnáct," informuje volejbalista, který patří k nejlepším útočníkům Jaroslavle.
"Ani mi to tentokrát nepřišlo, vrátili jsme se právě od polárního kruhu. Tam bylo také pěkně, svítilo sluníčko, pár lidí chodilo venku jen v košili. Jenom ta teplota!," bědoval, "bylo minus deset, na procházky to moc nebylo."
Jiří Popelka se po konci volejbalové kariéry chce usadit natrvalo v Č. Budějovicích. Letošní velikonoční pondělí prožil od minulých let velmi netradičně.
"Místo klasické pomlázky jsem urval ze střechy rampouch, účel to splnilo."

Popelka pozorně sledoval výkony krajana Jaromíra Jágra v dresu Omsku, který bojoval o postup do finále ruské ligy, stejně jako Jaroslavl.
"Má to tady těžké jako každý cizinec. Na ledě ho hlídají dva vlčáci, přesto si často dělá, co chce."
Omsk do finále nepostoupil, bojuje o třetí místo právě s Jaroslavlí. Jágr před závěrečnými zápasy o bronz a o titul vedl kanadské bodování play off s jedenácti body za čtyři branky a sedm přihrávek. Hokejisté Jaroslavle ale mají v ruské lize po pondělním duelu blízko ke konečnému třetímu místu. Lokomotiv vyhrál v úvodním utkání série na ledě stále ještě úřadujících mistrů z Omsku 6:3. Domácímu Avangardu nepomohly ani gól Jaroslava Bednáře a asistence Jaromíra Jágra. Série o třetí místo v superlize pokračuje ve čtvrtek v Jaroslavli, možná se na zimní stadion vypraví i bývalý českobudějovický volejbalista Jiří Popelka.
Volejbalová superliga se v Rusku blíží ke konci. Semifinále hrají Kazaň s Bělgorodem a Dynamo Moskva s týmem Odintsova. Favoritem na titul bylo Dynamo Moskva, ale jeho poslední výkony, už nejsou tak přesvědčivé.
"Celou sezonu hraju přijímajícího smečaře, poslední zápasy jsem oprášil post univerzála, našemu hráči se na tomto postu přestalo dařit. Od trenéra to byl taktický manévr," popisuje dlouhán s pohádkovým jménem svoje aktuální starosti. Taktická změna se Jaroslavli vyplatila.
"Třikrát jsme vyhráli tři nula a v týmu panuje spokojenost. Trochu se bojím, co dál na mne vymyslí...," dodal Popelka s úsměvem. Do konce sezony zbývaly po Velikonocích dva poslední turnaje.
"Už se těším na společenský život v Českých Budějovicích," vzkazuje volejbalový univerzál z Ruska.


Úspěch je polibek i rána pěstí

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 06.04.2005
říká ruský režisér Ilja Chržanovskij, jehož zdárný debut s názvem 4 rozděluje publikum
Kontroverzní film 4 začínajícího Ilji Chržanovského (1975) způsobil v Rusku značný rozruch. Ministerstvo kultury nechtělo povolit jeho distribuci, filmaři a veřejnost se po jeho zhlédnutí pouští do vášnivých diskusí. Snímek uváděný Febiofestem zachycuje naturalistickým způsobem rozdíl mezi životem v ruském městě a na vesnici. Mladý filmař s ním letos získal jednu z hlavních cen na festivalu v Rotterdamu.

* Jaké to je být mezinárodně úspěšný hned s prvním fllmem?

Ano, mám úspěch, ale je to zvláštní úspěch. Diváci ten film milují nebo nenávidí. Je to neustále něco mezi polibkem a ránou pěstí. Dostávám oboje.

* Opravdu vám ruské státní orgány zakázaly promítání filmu?

Až do prosince loňského roku se film nesměl distribuovat. Kvůli tomu ho zatím v Rusku nevidělo širší publikum. Chtěli po mně, abych snímek zkrátil o čtyřicet minut, vypustil vul-garismy a některé kontroverzní autentické scény. Teprve když se ukázalo, že film bude reprezentovat na festivalu v Benátkách a v Rotterdamu, pustili ho před diváky.

* V Rusku tedy existuje instituce, cenzury?

Tak jasně to vymezené není. V mém případě přišel zákaz z ministerstva kultury. Myslím si, že cenzura existuje v každém státě, má ovšem různé formy. Cenzurovat se dá i prostřednictvím udělených či neudělených grantů, schválených či neschválených projektů, limitováním financí.

* Proč myslíte, že film vyvolává tak alergické reakce politiků?

Státní úřady tvrdí, že Rusku se daří čím dál lépe, že země prosperuje a vše spěje k lepšímu. Na některých místech, třeba v Moskvě, to možná tak je, ale třicet kilometrů za hlavním městem už je situace úplně jiná. Když tohle ukážete, politici se rozčilují.

* Vztah politiků a umělců je v Rusku podle všeho velmi napjatý. Proč?

U nás panuje představa, že každý jedinec je odpovědný za celý národ. A na kulturu se kladou přehnané požadavky. Osobně se to snažím ignorovat. Nechápu, proč by umělci měli mít větší odpovědnost než kdokoliv jiný. Dívat se na kulturu politickým způsobem a očekávat od ní víc než od čehokoliv jiného je nebezpečné. To už tu bylo ve třicátých letech za Stalina a skončilo to hromadným masakrem inteligence.

* Film zachycuje syrovým způsobem bídu ruské vesnice, vyznění je až apokalyptické. Myslíte, že je nutné ukazovat sociální problémy tak vypjatým způsobem?

Ale já jsem nějakou sociální kritiku neměl absolutně na mysli. Chtěl jsem jen ukázat, jak žijí lidé ve městě a jak na vesnici. Dva různé pohledy na člověka. Myslím, že podobná prostředí nejsou typická jen pro Rusko. Najdete je i v Bulharsku, Polsku, Anglii. Ostatně podle mého názoru dnes u většiny národů žádné skutečné sociální problémy neexistují.

* Co tím přesně myslíte?

Podle mě nejsou bohatí lidé se svým způsobem života o nic šťastnější než stařenky v chudé vsi, kde jsme natáčeli. My, lidé z města, si musíme neustále nasazovat nějaké společenské
masky, chovat se podle etikety. Když vyjdeme na ulici, do kavárny, do práce. A někdy i doma. Na vesnici jsou lidé sami sebou, nepřetvařují se. Mají mnohem menší možnosti toho kam jít, co dělat, jak ovlivňovat dění. Ale to neznamená, že jsou kvůli tomu nešťastní. Podle mého v tom filmu není zas tolik provokativního. Stařenky jedí, baví se, žijí. Kromě momentu, kdy si dvě staré ženy porovnávají odhalená prsa, tam není až tolik sporných scén.

* Ale nutíte diváka, aby se na naturalistické scény díval dost dlouho. Kromě toho je tu způsob, jakým jste to natočil: blízké detaily, nemilosrdná kamera...

Samozřejmě, dohromady to působí tvrdě. Ale vemte si první část filmu: město, tři lidé sedí v poklidu v baru a povídají si. Pak teprve přijde sekvence ve vesnici. Chtěl jsem jen ukázat, že tohle se děje tady, tohle tam. Nic jiného.

* Klíčová část filmu se starými obyvatelkami vesnice působí velmi autenticky. Jakou metodu natáčení jste zvolil?

Poslední dobou nemám moc důvěry k herecké profesi. Herec je podle mě člověk, který přijme nabízené prostředí za své. Je ochoten uvěřit, že to, co mu předkládám jako tvůrce, je realita. A stařenky z té vesnice byly ochotny s námi tuhle hru hrát. V celém filmu jsem pracoval převážně s naturšěiky. Záběry ve vesnici jsem natáčel s kameramanem, který často pracuje na dokumentech. Díky němu je obraz tak autentický. Ale jinak na té práci nebylo nic dokumentárního, všechno je hrané, pečlivě připravované.

* Scénář pro vás napsal Vladimír Sorokin, enfant terrible současné ruské literatury. Proč jste si vybral jeho?

Sorokin je člověk, který dokáže velmi výstižně popsat každodenní realitu a zároveň ji umí kombinovat s fantazií. V tom je mi blízký. Je to jeden z našich nejúspěšnějších současných autorů, je překládaný po celém světě. To, že se někomu nelíbí, je spíše otázka poslední doby a nevraživost k jeho osobě pochází spíše ze strany státu.

* Myslíte si, že umění musí provokovat, být kontroverzní?

Je to případ filmu 4. Ale obecně takovou tendenci nemám. Každý film chce svoje. Forma musí odpovídat obsahu.

Ruský cit proti americké vlně

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 06.04.2005
Festivalový výběr novější tvorby přirozeně nezahrnuje veškerou tematickou a žánrovou škálu ruské produkce, která dosahuje stovky titulů ročně. Nicméně podá představu o jejích transformačních tendencích, výrobních kapacitách a umělecké kondici.

Zdá se, že po všech prudkých politických a ekonomických výkyvech 90. let nyní dochází k jisté stabilizaci a zorientování se v stávající poměrech a náladách. Aktuálním úkolem ruského filmu je vydobýt si úměrný prostor v amerikanizovaném repertoáru - nikoli jeho nápodobou, ale emocionálním oslovením diváka.

Otcové a synové

Jelikož jde především o diváka mladého, pak tuto tendenci dobře prezentuje film Hry motýlků (Alexej Proškin) o strmém vzestupu i pádu mladé hvězdy showbyznysu. Morální dilemata chlapcova osudu tu výmluvně ozvláštňuje jeho rodinné zázemí a poměry v rodném městě. Ve filmu Světlaje noc předvádí Roman Balajan krutou realitu ústavu pro slepohluchoněmé děti ve světlé tónině. Světlo živého citu vnášejí do koloběhu dní ti, kteří se snaží umrtvený svět vjemů svých svěřenců rozjasnit vnitřními vizemi a pozitivními emocemi. Silným citovým nábojem oslovil ruské diváky i film Táta. Režíroval ho a hlavní roli vytvořil Vladimír Maškov (herecky uspěl i v USA). Sáhl tu po hře ve francouzské emigraci zesnulého Alexandra Galiče, v níž kdysi pod vedením Olega Tabáková sklízel první divadelní vavříny. Hraje židovského vdovce z ukrajinského městečka, který si vysnil pro svého syna kariéru houslisty, ale když ji syn dosáhne, nechce se k otci znát. Akcentovány jsou i protižidovské nálady stalinských časů, ale především všeodpouštějící láska otce, která ne-vyhasla ani s jeho smrtí ve válečném ghettu.
Vždy aktuální téma konfrontace otců a synů je v dané nabídce prezentováno dvěma autorskými, festivalově proslulými počiny. Jedním je Otec a syn (Alexandr Sokurov), dílo spředené jak pavučina z takřka neproniknutelných vztahů ústřední dvojice oslní zejména rafinovanou vizualitou. Konkrétněji toto téma pojednávají debutanti Chlebnikov a Popogrebskij v Koktebelu. Jako k naději k tomuto krymskému letovisku směřují napříč podzimním Ruskem dva poutníci - totálně zbankrotovaný otec a jeho dvanáctiletý vzpurný syn, kteří si v protivenstvích okolností uvědomí nezrušitelnost svého pouta a zvládnou umění tolerance.

Velké historické návraty

O stabilizaci poměrů v ruském filmu svědčí i návrat k realizačně náročné historické problematice. Chloubou zrekonstruovaného Mosfilmu je například areál staré Moskvy, v němž točil ředitel studia Karen Šachnaza-rov exteriéry filmu Jezdec jménem Smrt o proslulém teroristovi Savin-kovu z počátku minulého století. Potažmo s výrazem jeho zrůdné mentality a aktivit je exponována i zmatená filozofie jeho stoupenců, bohužel však bez náznaku dialogu s vlnou terorismu aktuálního. Vitalij Melnikov z Peterburgu se v posledních letech soustavně hrouží do hlubších vrstev ruských dějin, z nichž si vybírá osobnosti a situace nejkontroverznější. Po filmu Carevič Alexej, v němž nekonvenčně interpetuje tragický konflikt mezi Petrem Velikým a jeho synem, v novém filmu Nebohý, nebohý Pavel polemizuje s tradovanou legendou o šílenství podivínského syna Kateřiny II., krutě zprovozeného ze světa dvorním komplotem.

Filmy ze sekce Východoevropské kino uvádí sál č. 3 Village Cinemas Anděl

Bobrovský je duchem v Samaře

Zdroj: Právo
Datum: 06.04.2005
V pátek začne boj o titul v lize basketbalistek, ale kouč obhájkyň z Gambrinusu Brno Jan Bobrovský má v hlavě jiné starosti - především finálový turnaj Final Four, který od 22. dubna hostí ruská Samara.
"Neříkám, že bych Pražanky podceňoval. Hodně se zlepšily, ale ještě na to nemyslím," tvrdil trenér, jenž si oddechl po vítězném čtvrtfinále Euroligy s Gdyní. Předposlední dubnový víkend tak budou mít Brňanky v Samaře šanci dokázat, že bát by se jich měla nejen česká liga, ale i nejlepší kontinentální týmy. "Ve středu se pojedeme podívat do maďarské Šoproně na naše semifinálové soupeřky z Pécse. To by nám mělo dát představu o jejich síle," doufá trenér. Postup do finále by byl pro Bobrovského splněním velkého snu. "Chci tomu věřit."
Dosáhnout až na primát v nejprestižnější evropské klubové soutěži však bude v ruském prostředí zřejmě nadlidský úkol. "Můžeme Samaru třeba jednou porazit, ale výškově na ně nemáme. Snad kdyby se turnaj konal jinde a my podali naprosto optimální výkon," přemýšlí kouč. "Pod košem má Samara Stěpanovovou a Wautersovou, to je obrovská síla, a i ty ostatní hráčky vůbec nejsou špatné," vidí realitu Bobrovský, který ale věří, že se naplno předvedou zahraniční posily Brna -Američanka McWilliamsová a Australanka Potová. "Legionářky máme lepší než loni. Někdy se prostě povede ulovit ty pravé, jindy ne. Důležité je, že vedle nich teď rostou i naše holky," cení si.

Sýkora v Rusku ukázal, co umí

Zdroj: Právo
Datum: 06.04.2005
Hokejem žijící Magnitogorsk pláče, místní tým s řadou hráčů zvučných jmen si účast ve finále ruské ligy nezopakoval. Výrazně tam ovšem na sebe upozornil český útočník Petr Sýkora. Jeho výkony v týmu Metallurgu mu vynesly nejen možnost zůstat v klubu, pokud by se nerozjela NHL, zároveň jej ani neminula pozvánka do kempu národního týmu.
Měl být jednou z megahvězd české reprezentace na loňském Světovém poháru, ale nakonec spíš vysedával na střídačce. Útočník Anaheimu obtížně skrýval zklamání. "Byly v tom emoce, ještě dlouho jsem z toho byl v Rusku přepadlý. Ale už je to zase dávno pryč. Světový pohár neřeším, pozvánka do reprezentace mě moc potěšila. Chci všechny opět přesvědčit, že na to mám," prohlásil po příjezdu na sraz reprezentace do Kravař.
Devětadvacetiletý hráč prožil v Rusku solidní sezónu. "Vyřazení Omskem ve čtvrtfinále ale mrzí. Navíc jsme už vedli v sérii dva nula a stačila nám jedna výhra k postupu. Jenže pak to na sebe vzal Jarda Jágr a ukázal, že je stále nejlepším hokejistou na světě," řekl Sýkora. Jágr rozhodl pátý souboj neskutečným sólem v prodloužení a byl u všech gólů vítězného týmu: "Měli jsme ho hlídat osobně. Dělá ale českému hokeji super reklamu."
Potkat by se mohli na šampionátu ve Vídni. Neubrala jim ruská liga až příliš mnoho sil? "Musím se přiznat, že mě tamní soutěž dost překvapila. Vším. Náročností, podmínkami, přelety, hotely," poznamenal Sýkora a dodal, že teď se už cítí v pohodě: "Dva týdny jsem odpočíval, volno jsem strávil s tátou a psy. Měl jsem jiné plány, ale když přišla pozvánka, všechno jsem zrušil. Šampionát s tolika hvězdami z NHL bude hodně prestižní."
Sýkoru mrzelo, že v nominaci musí kvůli onemocnění žloutenkou scházet jeho "dvojče" Patrik Eliáš. "Měl bych to snazší, ale už jsme bez sebe hráli, umím se přizpůsobit i jiným útočníkům. Určitě však bude scházet. Já tvrdil, že s ním bychom Omsk v play-off udělali," řekl o svém spoluhráči a dodal: "Byl jediný, který nemoc chytil. Ani nevím odkud."
Milovník golfu musel teď na svůj koníček zapomenout. Na soustředění přijel bez výbavy ke sportu gentlemanů, přestože v Kravařích je i devítijamkové hřiště. "Na to bude prostor až po šampionátu, teď je čas na hokej," vykládal uvědoměle ,Sejček`. Netrápil se ani tím, co přijde na konci léta: "Dostal jsem nabídku hrát v Magnitogorsku dál a asi bych v Rusku zůstal, i když soutěž je těžká. Zda ve stejném klubu, to ještě rozhodnout nechci."


"Pan IKEA" vsadil na východ Evropy

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 05.04.2005
Expanze, expanze a ještě jednou expanze - tak by se dal popsat základní návod na úspěch Ingvara Kamprada, zakladatele obchodního řetězce s nábytkem IKEA. Jeho posledním investičním hitem je východ, především východ Evropy a Asie jako taková.
Zdejší region totiž skýtá jednu zemi s velkým potenciálem, Rusko. To se má podle přání Kamprada stát po Německu druhým největším trhem pro firmu, a pro to se snaží udělat maximum. "Dobýt" ruský trh si manažer, který je proslulý svou skromností a spořivostí, přál snad již v době železné opony.
Proniknout se mu tam s první pobočkou IKEA podařilo ale až v roce 2000. Dnes má filiálek pět, jeho hlavní náplní je ale obchod v Rusku jako takový.
S tamní společností Bělaja Dača tak v okolí Moskvy plánuje otevřít největší nákupní a zábavní park v Evropě, hodnota investice se odhaduje na 300 miliónů dolarů. To je ale jen část velkých plánů, celkem by koncern v Rusku měl vystavět 18 obchodních center za 2,7 miliardy eur.
Princip investování výnosů do dalších obchodních aktivit je hlavním návodem Kamprada na to, jak se stát bohatým. Tím se řídil již od mala. Jeho smysl pro obchod se projevil v pubertě, kdy začal s podomním prodejem sirek. Zisk hned investoval dále a svůj sortiment rozšířil na semena, vánoční dekoraci a tužky. V 17 letech pak založil firmu IKEA, která tehdy fungovala jako zásilkový obchod se širokou nabídkou produktů. V roce 1952 se zaměřil na nábytek.
Při rozšiřování své sítě poboček IKEA se Kamprad, který minulou středu oslavil 79 narozeniny, řídí heslem - mít co nejnižší náklady. Koncept obchodu a produkty zůstávají stejné, jedno, do jaké země právě expanduje. V Číně tak IKEA do sortimentu přidala pouze tři nové věci - tyčinky na jídlo, sekáček na maso a pánev wok.
Právě Asie je pro firmu, která má dnes pobočky ve 23 zemích světa, dalším z cílů na expanzi. Financovat jí to umožňují i rekordní výsledky, kterých loni dosáhla - obrat stoupl o třináct procent na 12,8 miliardy eur.

Nejbohatší Švýcar
Díky rozsáhlým aktivitám je i nejasné, jak vysoké vlastně jmění Kamprada je. Podle časopisu Forbes má majetek ve výši 23 miliard dolarů a je šestým nejbohatším člověkem na světě. Někteří ale tvrdí, že jeho jmění je díky IKEA mnohem vyšší.
Oficiálně se na koncernu jeho zakladatel již nepodílí - v roce 1982 jej převedl na nizozemskou nadaci Stichting INGKA Foundation, podle švédského tisku mu ale prostřednictvím spletité organizační struktury fakticky velí dodnes. Jeho roční příjmy z aktivit IKEA se odhadují na 340 miliónů eur ročně. Podíly na další firmě patřící ke konglomerátu IKEA, která se zabývá i finančními aktivitami, mají jeho tři synové.
Prostřednictvím dalších firem rodina dále vlastní podíly i na investiční společnosti Industrivarden a stavebním koncernu Skanska a vlastní četné nemovitosti v Evropě.
Přestože navenek žije Kamprad téměř asketickým životem, dokáže si i leccos dopřát - má několik vil ve Švýcarsku, Švédsku a Francii a jeden vinohrad.
Své jmění si navíc pečlivě chrání před lačnou rukou státu, již v roce 1976 se ze Švédska, které se "chlubí" nejvyšším zdaněním v Evropě, přestěhoval do Švýcarska. Dnes je jeho nejbohatším obyvatelem.

Maloobchod vede
Se spotřebiteli mají co do činění i ostatní evropští miliardáři, hned na druhém místě se za Kampradem umístil Karl Albrecht, jeden z vlastníků diskontního řetězce Aldi. Jeho jmění se odhaduje na 18,5 miliardy dolarů.
Jeho bratr Theo, který je v evropském měřítku pátý nejbohatší člověk a celosvětově dvacátý, má podle časopisu Forbes majetek ve výši 15,5 miliardy dolarů.
Na spotřebě vydělala i druhá nejbohatší Evropanka, Liliane Bettencourtová, jejíž jmění se odhaduje na 17,2 miliardy dolarů.
K penězům přišla dnes dvaaosmdesátiletá Francouzka díky svému otci, kterým byl chemik Eugen Schueller. Ten v roce 1907 vyvinul první syntetické barvy na vlasy, na jeho objevu byl později založen dnes světoznámý kosmetický koncern L'Oréal.

Ruské regiony čekají na cizí kapitál

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 05.04.2005
Regionální banky v Rusku mohou v nejbližší době očekávat masové nabídky k převzetí zahraničními finančními ústavy, domnívají se odborníci. Obrovský ruský trh s více než tisícovkou malých a středních bank volá po konsolidaci a zahraniční kapitál, jehož podíl v ruských finančních ústavech nepřevyšuje 5,35 procenta, tuší velkou příležitost.

Cizích bank je zatím málo
Zahraniční kapitál má účast v pouhých 129 bankách v Rusku. Z nich jsou nejúspěšnější americká Citibank, součást největší světové bankovní skupiny Citigroup, a rakouská Raiffeisen International, obě jsou podle různých ukazatelů v první desítce ruských bank. Podle agentury Bloomberg vzrostly v roce 2004 půjčky mezinárodních bank v Rusku o padesát procent na rekordních dvanáct miliard dolarů. Zahraničním bankám v loňském roce výrazně pomohla takzvaná "letní krize", kdy v důsledku očisty trhu, kterou prováděla centrální banka, investoři v panice obléhali přepážky a masově vybírali své vklady. Nedůvěra k domácím finančním ústavům vedla střadatele do náruče zahraničních bank a také první pětky největších ruských, vesměs státních ústavů. Koncentrace aktiv v těchto bankách vzrostla během loňského roku ze 42,9 na 45,1 procenta.
Bankovní krize, odebírání licencí příliš malým nebo "mrtvým" bankám a přijímání nového systému pojištění vkladů obyvatelstva bankovní trh pročistily, zpomalilo se však tempo jeho růstu a tento trend by měl podle ruského časopisu Profil pokračovat i v příštích dvou letech. Tempo růstu vkladů do bank dosáhlo v roce 2004 jen 29 procent oproti 47 procentům v roce 2003. Přesto jsou odborníci optimističtí - budoucnost a zejména největší růstový potenciál vidí ve spotřebitelském bankovnictví. A to je příležitost pro zahraniční banky, které mají ve službách pro drobné klienty před ruskými společnostmi velký náskok.
Mezinárodní banky by se podle analytika Igora Lavušenka ze společnosti Profil měly soustředit především na střední třídu. Nejbohatší vrstvy mají své tradiční vazby na místní banky a chudší masy obyvatelstva podle něj bude ještě dlouho obsluhovat téměř výlučně největší ruská banka, státní Sberbank, jejíž síť poboček nemá konkurenci a svou roli tu hraje také zvyk z minulých desetiletí. Zahraniční banky mohou také dobře skloubit služby drobným střadatelům s půjčkami ruským podnikatelským subjektům. Například Raiffeisen plánuje v květnu otevřít pobočku v uralském Jekatěrinburgu, kde chce nabízet půjčky až do sta procent požadované částky, zatímco místní banky nejdou výše než k 75 procentům. Příkladem orientace zahraničních bank na drobné bankovnictví je i jednání největšího italského finančního ústavu Banca Intesa o koupi ruské KMB-bank s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Intesa se chce soustředit zejména na služby drobným střadatelům.

Rusko trvá na kvótě
Nepříjemné pro mezinárodní kapitál mohou být dvě omezení, které se Rusku zřejmě podaří prosadit při jednáních o vstupu do Světové obchodní organizace. Chce si uchovat možnost zavedení kvóty na podíl zahraničního kapitálu v bankovnictví. Zatím nic takového neplatí, ale odborníci hovoří maximálně o pětadvacetiprocentním podílu. Prostoru k růstu tedy zatím ještě zbývá dost. Druhým omezením je zachování dosud platného zákazu zakládání filiálek zahraničních bank v Rusku. Mohou zde podnikat jen prostřednictvím dceřiných struktur, což podle analytiků také mírně komplikuje jejich pronikání do regionů.


Největší banky v Rusku podle počtu klientů
(k 1. srpnu 2004, v miliardách dolarů)
Banka Podíl na trhu Zisk Čistý majetek
1. Sberbank 25,84 % 1,13 62,6
2. Gazprombank 8,01 % 0,22 5,6
3. Vněštorgbank 3,35 % 0,13 12,6
4. Alfa-bank 2,54 % 0,014 5,6
5. Citibank 2,2 % 0,012 2,34
6. Rosbank 2 % 0,038 4,29
7. Raiffeisenbank Austria 1,86 % 0,031 2,36
8. Bank of Moscow 1,82 % 0,062 5,17
zdroj: kommersant

Ruské malířství doprovodí Vize

Zdroj: Noviny Náchodska
Datum: 05.04.2005
Galerie výtvarného umění v Náchodě zahájila v pátek slavnostní vernisáží otevření expozice Ruské malířství 19. století. V zámecké jízdárně si tak máte možnost až do 6. listopadu prohlédnout díla slavných ruských malířů. Na obrazech uvidíte zachyceny výjevy ze života, portréty i překrásné krajinomalby. Vernisáž opět zahájil ředitel galerie Jan Kapusta svým proslovem. Hudební doprovod tentokrát obstaral pěvecký soubor studentů Jiráskova gymnázia pod vedením sbormistra Vlastimila Čejpa. Souběžně s ruskou expozicí potrvá až do 19. června také výstava Josefa Hermocha nazvaná Vize.

Petržela: Vzít reprezentaci Ruska je risk

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 05.04.2005
Trenér ruských fotbalistů Georgij Jarcev po neúspěšném tažení světovou kvalifikací ve své funkci skončil a jedním z hlavních adeptů je podle médií Vlastimil Petržela, kouč Zenitu Petrohrad.
Podle serveru gazeta.ru jsou největšími kandidáty na uvolněný post Petržela, trenér moskevského Lokomotivu Jurij Sjomin a hovoří se také o světoběžníkovi Borovi Milutinovičovi. "Vím, že se o tom hodně spekuluje, ale jednak mi tuhle nabídku nikdo nedal, navíc z Petrohradu odejít nehodlám," řekl Petržela serveru idnes.cz.
Tvrdí, že Jarcevův nástupce bude mít nesmírně těžkou pozici. "Nejsem blázen a umím počítat. Rusové by museli skoro všechny příští zápasy vyhrát, aby se z kvalifikační skupiny dostali aspoň do baráže. Říká se tu, že vzít teď ruskou reprezentaci je obrovský risk. A leckdo by to prý považoval za trenérskou sebevraždu," dodal Petržela.
Rusku patří v třetí kvalifikační skupině MS třetí místo, na kontě má po šesti zápasech 11 bodů za tři vítězství a dvě remízy. Za vedoucím Portugalskem a druhým Slovenskem zaostává o tři body, ve středu přivezli z Estonska jen nerozhodný výsledek. Na loňské ME Rusové nepostoupili, v říjnu dostali v kvalifikaci od Portugalců potupných sedm gólů.

Petržela může trénovat ruskou reprezentaci

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 05.04.2005
Trenér ruských fotbalistů Georgij Jarcev odstoupil po neúspěšném tažení světovou kvalifikací a nový kouč zatím jmenován nebyl. Jedním z hlavních adeptů je podle médií Vlastimil Petržela, trenér moskevského Lokomotivu Jurij Sjomin a hovoří se i o světoběžníkovi Borovi Milutinovičovi. "Vím, že se o tom hodně spekuluje, ale zatím mi tuhle nabídku nikdo nedal, navíc z Petrohradu odejít nehodlám," řekl serveru Idnes.cz Petržela, jenž koučuje Zenit Petrohrad. Tvrdí, že Jarcevův nástupce bude mít nesmírně těžkou pozici. "Nejsem blázen a umím počítat. Rusové by museli skoro všechny příští zápasy vyhrát, aby se z kvalifikační skupiny dostali aspoň do baráže. Říká se tu, že vzít teď ruskou reprezentaci je obrovský risk. A leckdo by to prý považoval za trenérskou sebevraždu," dodal Petržela.

Putin, Lukašenko potvrdili projekt měnové unie

Zdroj: Právo
Datum: 05.04.2005
Platnost plánu na zavedení měnové unie mezi svými zeměmi potvrdili včera prezidenti Ruska Vladimir Putin a Běloruska Alexander Lukašenko. Oba politici se setkali v ruském letovisku Soči.
"Tento projekt je pro osudy Ruska a Běloruska nanejvýš důležitý," zdůraznil Putin. Prezidenti však nepotvrdili termín zavedení měnové unie, dosud plánované na rok 2006.
Putin a Lukašenko hovořili také o situaci v bývalých sovětských republikách. Jednali zejména o vývoji v Kyrgyzstánu, na Ukrajině a v Gruzii, kde se odehrály revoluční změny v důsledku masových protestů.

Omsk si chce udržet Jágra i pro příští sezónu

Zdroj: Právo
Datum: 05.04.2005
Skvělou pověst si za pět měsíců v Rusku vybudoval hokejový útočník Jaromír Jágr. Omsk by jej proto rád udržel i pro příští sezónu v případě, že se nerozjede zámořská NHL.
"Právě mířím do Ruska. Cestuji tam kvůli jednáním o nové smlouvě Jaromíra Jágra," řekl včera dopoledne Jaroslav Zídek, jenž nejlépe placeného hokejistu světa v Rusku zastupuje.
Internetový server gazeta.ru včera přinesl informaci od gubernátora Omské oblasti Leonida Poležajeva, že Jágr již v Omsku podepsal takzvaný zajišťovací kontrakt.
Podle Zídka však ještě není nic zdaleka hotové. Zájem totiž mají i další kluby. "Záleží na Jardovi, jestli se bude chtít dohodnout teď, nebo třeba až po mistrovství světa ve Vídni," připustil Zídek.
Jágr sice s omským Avangardem nedokázal v semifinále projít přes Dynamo Moskva, ale svými výkony Rusko oslnil. V lednu rozhodl vítěznou brankou v prodloužení o triumfu Omsku na turnaji Super Six v Petrohradu. V ruské lize si v základní části v 32 zápasech připsal 39 bodů za 16 branek a 23 asistencí. Ve čtvrtfinále proti Magnitogorsku dokonal obrat z 0:2 na 3:2 na zápasy v rozhodujícím duelu (4:3) dvěma góly, včetně vítězného po krásném sólu v prodloužení.
Omsk však včera neslavně nastartoval sérii o třetí místo proti Jaroslavli, jejíž barvy hájí obránce Karel Rachůnek. Po trefách Jaroslava Bednáře a Perežogina, jemuž přihrával právě Jágr, sice už v šesté minutě vedl 2:0, ale ještě do pauzy vedení ztratil. Z deprese se neprobral ani v následujících třetinách a po snížení na 3:5 v samém závěru ještě jednou inkasoval.
Série pokračuje ve čtvrtek v Jaroslavli. Pokud se Omsku podaří oplatit soupeři porážku, a to jakýmkoli poměrem branek, bude následovat desetiminutové prodloužení, případně samostatné nájezdy.
Dnes startuje i finále ruské ligy mezi Dynamem Moskva a Toljatti a nad sérií už se vznáší první skandál. Obránce Maxim Kondratěv z Toljatti neprošel dopingovou zkouškou a podle reglementu ligových soutěží má hráč automaticky zastavenou činnost.
Po prvním semifinále proti Jaroslavli měl 22letý reprezentační obránce, jenž je českým fanouškům známý napadením Jaroslava Bednáře na Švédských hrách, v těle efedrin, což potvrdil i test vzorku B.
O Kondratěvově provinění byl informován předseda svazu Alexandr Stěblin, trest určí disciplinární komise. Hráč ale určitě přijde o start na mistrovství světa v Rakousku.
O 3. místo: Omsk-Jaroslavl 3:6 (za domácí Bednář 1+0, Jágr 0+1) - stav série 0:1.

Ruské hokejisty povede Krikunov

Zdroj: Právo
Datum: 05.04.2005
Měsíc před startem světového šampionátu sehnal ruský hokejový svaz náhradu za rezignujícího kouče reprezentace Biljaletdinova. Trenérem sborné na MS ve Vídni bude 55letý Vladimír Krikunov, jenž v současnosti vede moskevské Dynamo a při ZOH v Salt Lake City došel s Běloruskem senzačně až do semifinále.
Krikunov po několikadenním váhání přijal nabídku šéfa svazu Stěblina a ústně nástup k reprezentaci přislíbil. Už si také vybral asistenty, U národního týmu chce spolupracovat s Jurzinovem. Michajlovem a současným trenérem Omsku Bělousovem.
Hokejisté z širšího výběru se během neděle sjeli do centra v Novogorsku, hvězdy jako Kovalčuk či Kovaljov se k týmu připojily včera.

Kurnikovová má neodbytného nápadníka

Zdroj: Právo
Datum: 05.04.2005
Anna Kurnikovová, dnes již lepší fotomodelka než tenistka, odvrácenou stranu slávy už zná. Musí totiž čelit náporu neodbytného obdivovatele, o jakého by stála jen málokterá žena.
Před několika dny před soudem ve floridském Miami pohlédla do očí čtyřicetiletému bezdomovci Williamu Lepeskovi poprvé. A že to nebyl zvlášť příjemný pohled, napovídá už fakt, že si muž odseděl ve vězení dlouhé roky za to, že před deseti lety pobodal nožem spícího vysokoškolského studenta, a nyní ho drží ve vyšetřovací vazbě za vloupání a napadení policistů.
Lepeska se totiž do Anny Kurnikovové zamiloval natolik, že koncem ledna přeplaval nahý zátoku Biscayne Bay směrem k její rezidenci v Miami. Vilu za pět miliónů dolarů však nepoznal, a tak se omylem zjevil u bazénu sousedů, kde začal hulákat: "Anno, zachraň mě." Sousedi na něj však zavolali policii.
Nebyl to první Lepeskův milostný výboj. Neodbytnou přízeň projevoval i bývalé člence skupiny Spice Girls Melanii Brownové, ta ho však přestala bavit.
Oddanost ruské tenistce projevil i šesti dopisy a četnými e-maily. "Až budeme milenci, nebudeme potřebovat žádné jiné lidi, ani jídlo, ani vodu," spíše hrozil, než sliboval.
"Byla to hrůza vědět, že se kdesi skrývá někdo tak neodbytný," svěřila se tisku Ruska, která si pro jistotu najala osobní strážce.
Soudkyně Amy Karanová vynesla verdikt, podle něhož se Lepeska již nikdy nesmí přiblížit k Anně Kurnikovové blíže než na tři sta metrů. Ještě není jasné, zda si za svou avantýru vyslouží vězení nebo péči psychiatrů.

Trenér Rusů skončil. Povede je Petržela?

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 05.04.2005
Trenér ruských fotbalistů Georgij Jarcev odstoupil dva dny poté, co se předsedou svazu stal senátor Vitalij Mutko, jenž ho chtěl odvolat. Jedním z hlavních adeptů je teď Vlastimil Petržela, jehož Mutko v roce 2002 přivedl do Petrohradu. "Nabídku mi nikdo nedal a z Petrohradu odejít nehodlám," řekl Petržela.

Jágr je na roztrhání

Zdroj: Hradecké noviny
Datum: 05.04.2005
Hokejový útočník Jaromír Jágr (na snímku) je na roztrhání. V letošní sezóně potvrdil v české i ruské lize, že stále patří mezi světovou extra-třídu. Není divu, že je o jeho služby zájem. Pokud nezačne ani letos NHL a Jágr nebude moci obléknout dres NY Rangers, strhne se o jeho služby velký boj. "Letím do Ruska, kde by se mělo jednat o nové smlouvě pro Jaromíra, "přiznal včera Jaroslav Zídek, jenž reprezentačního forvarda pro ruský trh zastupuje. "Záleží na jen na něm, pro koho se rozhodne. Vedle Omsku mají zájem i další kluby," prozradil Zídek. Ruská média už ovšem přispěchala se zprávou, prý rovnou od gubernátora, že Jágr už předběžně kývnul Omsku. Podle agenta však není nic hotového. "Je na Jardovi, zda se bude chtít dohodnout před šampionátem nebo až po něm," dodal Zídek. Jágr včera sehrál poslední zápas ruské superligy na půdě Avangardu Omsk. V prvním utkání o třetí příčku podlehli "Jestřábi" Jaroslavli 3:6 a třiatřicetiletý Čech si připsal pouze jednu nahrávku. Série pokračuje ve čtvrtek v Jaroslavli. Když Omsk zvítězí, následuje prodloužení a případně samostatné nájezdy. Šťastnější tým pak bere bronz.

Trenér ruských fotbalistů podle očekávání odstoupil

Zdroj: Hradecké noviny
Datum: 05.04.2005
Trenér ruských fotbalistů Georgij Jarcev ve své funkci již skončil. Odstoupil dva dny poté, co se novým předsedou svazu stal senátor Vitalij Mutko, jenž za svůj první úkol označil právě Jarcevovo odvolání. Nový kouč zatím jmenován nebyl; jedním z hlavních adeptů je podle médií Vlastimil Petržela, kterého si Mutko v roce 2002 přivedl do Zenitu Petrohrad. Mutko se nechal slyšet, že v červnové kvalifikaci na MS s Lotyšskem povede mužstvo nový trenér. "Bude to chladnokrevný zachránce, schopný dovést sbornou na závěrečný turnaj v Německu," prohlásil nový předseda svazu v rozhlasu, aniž vyslovil nějaké jméno. Už v sobotu po volbách Mutko uvedl, že nový kouč ruské reprezentace bude poprvé v historii nejspíš ze zahraničí. Včera zopakoval, že národnostní hledisko skutečně nebude hrát při výběru roli. "Hlavní budou jeho schopnosti. Sborná není místem pro experimenty, jak tomu bylo dosud,"řekl. Podle serveru gazeta.ru jsou největšími kandidáty na uvolněný post Petržela a trenér moskevského Lokomotivu Jurij Sjomin. Spekuluje se však také o světoběžníkovi Borovi Milutinovičovi.

Rusko se připravuje na monstrózní oslavy 60. výročí konce II. světové války

Zdroj: Radiožurnál
Datum: 05.04.2005
Rusko se připravuje na monstrózní oslavy 60. výročí konce II. světové války. Tato významná událost bude spojena také s amnestií. Hodně si od ní sliboval v současnosti nejznámější ruský vězeň, bývalý hlavní akcionář ropné společnosti Jukos Michail Chodorkovskij. Ruské orgány spravedlnosti ho viní z miliardových nedoplatků na daních. Jak ale dodává náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška, někdejšího ropného magnáta se amnestie týkat nebude.
Chodorkovského naděje na opuštění vězeňské cely definitivně pohřbil šéf výboru pro legislativu státní dumy Pavel Krašeninikov. Ten totiž oznámil, že nadcházející amnestie, přislíbená k 60. výročí konce války se rozhodně nebude týkat zločinů spojených s byznysem. Na svobodu se tak mohou těšit pouze ti vězni, kteří mají nějakou souvislost s II. světovou válkou nebo byli například účastníky blokády Leningradu. Advokát Michaila Chodorkovského si přitom od plánované amnestie hodně sliboval a věřil, že se bude vztahovat i na jeho klienta. Státní žalobce v případu Jukos ale nedávno prohlásil, že pro Chodorkovského žádá 10letý trest. O tom by měl v květnu rozhodnout soud.

Gott vystoupí s Alexandrovci a americkými jazzmany

Zdroj: Radio Praha ČRo 7
Datum: 05.04.2005
Sérii koncertů nazvanou Evropské turné hvězd 2005 - Evropa 60 let bez
války podnikne v květnu Karel Gott společně s ruským souborem písní a
tanců Alexandrovci, americkým armádním souborem The Jazz Ambasadors,
Velkým orchestrem paláce Žofín řízeným Františkem Preislerem a řadou
dalších zpěváků. Jejich koncerty uvidí návštěvníci v pěti zemích.
"Projekt by měl být mostem mezi vážnou a populární hudbou," řekl
dirigent František Preisler, který bude řídit orchestr složený z 82
předních instrumentalistů. Kromě Gotta, který vystoupí na všech
koncertech, se na pódiu představí také Lucie Bílá, Helena Vondráčková,
Štefan Margita, Marina Vyskvorkina, Kateřina Brožová a australský
trumpetista James Morrison, v jednání je také účast Evy Urbanové na
úvodním koncertě. Celkem se turné zúčastní dvě stovky umělců. Úvodní
galakoncert se uskuteční 2. května v Bruselu, následovat bude 5. května
vystoupení v Košicích. Do Česka se umělci přesunou 16. května, kdy
vystoupí v Hradci Králové; o den později následuje vystoupení v
Karlových Varech. V pražském paláci Žofín koncertní série pokračuje 18.
května, součástí turné bude i koncert v Národním domě na Vinohradech
následujícího dne. Koncert v Českých Budějovicích se uskuteční 20.
května, českou část turné uzavře o den později vystoupení v Ostravě.
Celou sérii zakončí koncerty 23. května ve Varšavě a 26. května v
Moskvě.

Rusko postaví do roku 2010 tři nové reaktory

Zdroj: Technický týdeník
Datum: 05.04.2005
Tři jaderné bloky dokončí Rusko v tomto desetiletí. Šéf Ruské agentury pro atomovou energii (Rosatom) Alexandr Rumjancev specifikoval, že to budou v roce 2008 druhý blok ve Volgodonsku a o dva roky později pátý blok v Balakovské (u Saratova) a čtvrtý v Kalininské (nedaleko Tveru) elektrárně, všechny tisícimegawattové tlakovodní. Nezmínil se přitom, jak upozornila agentura NucNet, o pátém bloku v Kurské atomové elektrárně, který byl koncem minulého roku dokončen ze 70 %, jeho reaktor je opět moderovaný grafitem (černobylské-ho typu), avšak zásadně modernizovaný a vybavený novými řídicími a bezpečnostními systémy.

V současné době běží v Rusku 31 jaderných reaktorů, které produkují šestinu ruské elektřiny. Vedle patnácti tisícimegawattových grafitových a patnácti tlakovodních (VVĚR-1000 a VVER-440) se už dvacátým rokem provozuje v uralském Bělojarsku 600megawattový množivý reaktor, který spaluje i vyhořelé palivo z ostatních reaktorů.
Z jaderných zdrojů pochází šestina ruské elektřiny. Její produkce dosáhla loni 143 mld. kWh. Rosatom očekává, že poptávka po proudu z jaderných zdrojů může na konci dekády dosáhnout až 230 mld. kWh.
Nejstarší dosud provozovaná ruská jaderná elektrárna se nachází ve Voroněži. Tamní třetí 440megawattový blok (první a druhý už byly odstaveny) byl připojen k síti 27. prosince 1971, uvádí Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE. Na konci roku 1973 se spouštěl první blok Leningradské atomové elektrárny s reaktorem moderovaným grafitem. Nejdéle provozovaný reaktor V VĚR-1000 temelínského typu mají v Kalininské elektrárně (1984); její rozšiřování začalo koncem 90. let minulého století a loni v prosinci tam uváděli do provozu nejnovější ruský jaderný blok. Devět atomových elektráren se nachází v evropské části Ruska, desátá Bělojarská na pomezí Evropy a Asie.
Kurskou jadernou elektrárnu tvoří čtyři tisícimegawattové bloky s reaktory moderovanými grafitem (černobylského typu). Budovaný pátý blok bude vybaven principiálně stejným, avšak modernizovaným reaktorem třetí generace. Jeho tvůrci přihlédli ke všem konstrukčním a dalším nedostatkům, které se projevily po černobylské havárii. Má zásadně odlišné jaderně fyzické charakteristiky a dostal zcela nové řídicí a bezpečnostní systémy odpovídající nynějším požadavkům. Do provozu se má podle Re-senergoatomu uvádět v příštím roce.
Bělojarská elektrárna s množivým reaktorem na rychlé neutrony byla uvedena do provozu před 25 lety, 8. dubna 1980. Po ukončení provozu 350megawattového reaktoru v kazachstánském Aksau (dříve Ševčen-ko) na kaspickém poloostrově Mangy šlak, jehož proud se používal zejména na odsolování mořské vody, zůstal 600megawattový zdroj jediným svého druhu na světě. V Bělojarsku nedaleko Jekatěrinburgu (dříve Sverdlovsk) se buduje ještě výkonnější, osmisetmegawattový zdroj; provozovatelská organizace Rosener-goatom plánuje jeho spuštění na rok 2009.
Výroba elektřiny v Rusku po poklesu v polovině 90. let trvale stoupá a loni se pohybovala kolem 900 mld. kWh, 11krát více než v Česku. Současně trvale roste podíl jaderných zdrojů, který se dnes podle statistik MAAE blíží 17%.


© 2005-2022 OLiViER s.r.o.